Vladu Sjedinjenih Američkih Država samo jedan dan dijeli od toga da ostane bez novca dok Kongres pokušava smisliti kratkoročni plan financiranja. Zastupnički dom sinoć nije uspio usvojiti revidirani plan potrošnje koji su predložili republikanci kako bi se spriječilo gašenje vlade.
Za usvajanje je bila potrebna dvotrećinska većina u Zastupničkom domu, ali taj uvjet nije ispunjen. Čak je i 38 republikanaca glasalo protiv, zajedno s većinom demokrata. Novoizabrani predsjednik Donald Trump osujetio je prethodni sporazum o financiranju, koji je republikanski predsjednik Zastupničkog doma Mike Johnson sklopio s demokratima.
Trumpova osuda tog dvostranačkog sporazuma uslijedila je nakon što je taj sporazum žestoko kritizirao i tehnološki milijarder Elon Musk. Zamjenski zakon koji je odobrio Trump povezivao bi vladino financiranje s dvogodišnjom suspenzijom ograničenja saveznog duga, koje određuje koliko vlada može posuditi za plaćanje svojih računa.
Čelnik manjine u Zastupničkom domu Hakeem Jeffries, najviši demokrat u domu, nazvao je prijedlog “smiješnim”. Predsjednik Zastupničkog doma sad mora smisliti novi prijedlog, a sat mu otkucava, piše BBC.
Kako je došlo do ovog scenarija
Zatvaranje vlade koje je sada na pomolu može se pratiti unatrag do rujna. Johnsonu tada nije prošao prijedlog šestomjesečnog produženja financiranja. Većinom su demokrati glasali protiv produženja, koje je uključivalo mjeru (SAVE Act) kojom se zahtijeva dokaz o državljanstvu za glasanje na izborima.
Umjesto toga, Kongres je postigao dvostranački dogovor o zakonu kojim bi se vlada financirala do 20. prosinca. Johnson je tom prilikom na konferenciji obećao da u prosincu, kada financiranje istječe, zastupnici neće morati glasati o opsežnom zakonu o potrošnji.
Ali kada su čelnici Kongresa objavili tekst najnovijeg zakona o potrošnji u utorak, tri dana prije nego što su zastupnici trebali otići na praznike, on je imao ukupno 1547 stranica. Zakon bi produžio vladino financiranje do 14. ožujka.
Zakon je uključivao više od 110 milijardi dolara u hitnoj pomoći u slučaju katastrofe i 30 milijardi dolara u pomoći poljoprivrednicima; prvo povećanje plaća zastupnicima od 2009.; savezna sredstva za obnovu mosta koji se srušio u Baltimoreu; reforme zdravstva i odredbe usmjerene na sprječavanje varljivog oglašavanja hotela.
Neki republikanci kritizirali su Johnsona zbog odustajanja od jednostavnog zakona, posebno osuđujući ljevičarske odredbe o kojima se pregovaralo kako bi se pridobila potpora demokrata. Johnson je branio dogovor, okrivljujući “božja djela” za potrebu unošenja nekih dodatnih odredbi, poput pomoći u katastrofama i pomoći poljoprivrednicima.
Musk odigrao važnu ulogu
Ipak, protivljenje Johnsonovom sporazumu o potrošnji u srijedu je poraslo. Musk, kojeg je Trump zadužio da identificira gdje se može rezati potrošnja tako što će sudjelovati u vođenju Odjela za vladinu učinkovitost, žestoko je lobirao protiv postojećeg plana kroz desetke objava na X-u.
Nazvao je plan “kriminalnim”. Napisao je kako svaki zastupnik “koji glasa za ovaj nečuveni zakon o potrošnji zaslužuje” da bude poražen na sljedećim izborima. Nakon što je Musk izrazio protivljenje zakonu o potrošnji, Trump i J.D. Vance, budući potpredsjednik, zadali su posljednji udarac Johnsonovom dogovoru.
Trump i J.D. Vance su u zajedničkom priopćenju poručili kako žele jednostavan zakon bez odredbi na kojima su inzistirali demokrati. Također su pozvali Kongres da podigne ili ukine gornju granicu duga, koja određuje koliko vlada može posuditi da plati svoje račune. Kazali su da bi sve drugo predstavljalo “izdaju domovine”.
Što sad slijedi
Johnson i republikanci u Zastupničkom domu predstavili su jučer pojednostavljeni zakon, koji potom nije prošao na glasanju. Nije jasno što će dalje učiniti. Očekuje se da će se zastupnici vratiti na svoja radna mjesta u petak ujutro po američkom vremenu, što znači da će imati manje od 24 sata do potencijalnog gašenja vlade.
Jasno je da je stranačka igra okrivljavanja u punom zamahu. Nakon što je prijedlog zakona od četvrtka oboren, Johnson je izjavio da je “vrlo razočaravajuće” što su gotovo svi demokrati u Zastupničkom domu glasali protiv njega. Johnsonu će vjerojatno trebati potpora demokrata, pogotovo jer su ovog tjedna postale jasne podjele unutar njegove vlastite stranke oko prijedloga zakona.
Ali malo je vjerojatno da će demokrati podržati Johnsonov izmijenjeni prijedlog zakona o financiranju jer ga okrivljuju za kršenje njihovog dvostranačkog sporazuma. “Ako prekršite dvostranački sporazum, snosite posljedice koje slijede”, objavio je čelnik demokratske manjine u Zastupničkom domu Hakeem Jeffries.
Demokratska zastupnica iz Connecticuta Rosa DeLauro nazvala je milijardera “predsjednikom Muskom”, na što su se kolege demokrati nasmijali. “Predsjednik Musk je rekao ‘nemoj to činiti, zatvori vladu'”, naglasila je. Ipak, Johnson mora pronaći način da pridobije demokrate kako bi se usvojio zakon o potrošnji. Vrijeme je važan faktor, jer pregovori obično traju tjednima.
Što znači gašenje vlade
Savezne agencije oslanjaju se na godišnje financiranje kako bi funkcionirale. Kada Kongres ne uspije usvojiti 12 zakona o potrošnji koji čine proračun potrošnje, te agencije moraju prekinuti nebitne funkcije. Osnovne službe – poput zaštite granica, bolničke medicinske skrbi, provođenja zakona i kontrole zračnog prometa – nastavljaju raditi. Ali mnogi savezni službenici mogu ostati bez plaće.
Dok se šalju čekovi socijalnog osiguranja i Medicare, prestaje provjera beneficija i izdavanje kartica. Financiranje Programa dopunske pomoći u prehrani je obavezno, ali gašenje može utjecati na pogodnosti bonova za hranu. To bi moglo dovesti do kašnjenja sličnih programa pomoći.
Druge agencije potpuno obustavljaju rad. Uprava za hranu i lijekove zaustavlja inspekcije sigurnosti hrane, Agencija za zaštitu okoliša zaustavlja inspekcije, a Nacionalni parkovi se zatvaraju za posjetitelje.
Posljedice za republikance
Ovo je bio prvi veliki test Trumpova utjecaja na sadašnje republikance u Kongresu, a na glasanju u četvrtak, neki od njih su mu se usprotivili. Ovo također predstavlja izazov za Johnsona, jer će Zastupnički dom za samo 15 dana glasati o tome tko će obnašati dužnost predsjednika Zastupničkog doma za sljedeći Kongres.
Ono što je prije izgledalo kao osigurana pozicija za Johnsona sada se čini manje sigurnom stvari. Suočen s protivljenjem Trumpa i Muska, republikanac iz Louisiane sada je pod lupom onih iz vlastite stranke zbog načina na koji upravlja državnim financiranjem.
Nekoliko republikanaca nagovijestilo je da neće glasati za Johnsona da vodi dom. Ne može si dopustiti da izgubi potporu mnogih republikanaca, s obzirom na to da stranka ima tanku većinu od samo pet mjesta u sljedećem Kongresu. Prijetnja Johnsonu je ozbiljna, s obzirom na noviju povijest republikanaca.
U siječnju 2023. republikanac iz Kalifornije Kevin McCarthy morao je proći kroz 15 krugova glasanja prije nego što je dobio mjesto predsjednika. Samo 10 mjeseci kasnije svrgnuli su ga republikanci, koji su ga krivili da nije uspio smanjiti potrošnju i da je surađivao s demokratima kako bi spriječio gašenje vlade.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu