Muskov san o Marsu bliži ostvarenju, sada za njega ima važnu polugu

Autor: Tanja Ivančić , 23. siječanj 2025. u 08:00
Elon Musk gestikulira za govornicom na inauguraciji Donalda Trumpa Foto: REUTERS/Mike Segar

Ukidanje Nacionalnog svemirskog vijeća i imenovanje Muskovog suradnika na čelo NASA-e otvaraju put ambicioznim planovima za slijetanje na crveni planet do 2026.

“Možete li zamisliti koliko će biti nevjerojatno kada američki astronauti prvi put postave zastavu na drugom planetu? Koliko će to biti inspirativno?” , euforično je usklikivao i gestikulirao Elon Musk tijekom svog govora nakon prisege novog američkog predsjednika.

Naime, Elon Musk, osebujni poduzetnik i najbogatiji čovjek na svijetu, stekao je dodatan, ovoga puta i politički utjecaj, nakon što je Donald Trump uz njegovu podršku ponovno zasjeo u Bijelu kuću. Iako osnivanje novog Odjela za učinkovitost (DODGE), kojim Musk treba supredsjedati, nailazi na birokratske prepreke, očekuje se da će postati operativno na ovaj ili onaj način, no DODGE nije glavni Muskov cilj, tek sredstvo koje će ga dovesti do ostvarenja sna.

Elon Musk gestikulira za govornicom na inauguraciji Donalda Trumpa Foto: REUTERS/Mike Segar

A da bi mu se san ispunio, prema informacijama Reutersa, Trumpova administracija, čini sve što može. Za početak, piše Reuters pozivajući se na tri pouzdana izvora, Nacionalno svemirsko vijeće Bijele kuće, savjetodavni kabinet kojeg su lobisti iz SpaceX-a pokušavali ukinuti, moglo bi biti raspušteno. To svakako ide u korist Elona Muska i stavlja ga u epicentar moći svemirskih planova Sjedinjenih Država, smatraju analitičari.

Savjetnici Donalda Trumpa i vodeći lobist SpaceX-a, Mat Dunn, izjavili su da smatraju svemirsko vijeće “gubitkom vremena”. To je izazvalo sumnje u budućnost vijeća, jer je usto nejasno hoće li se potpredsjednik JD Vance uhvatiti njegova vođenja, što propisuje zakon.

Web stranica Bijele kuće posvećena svemirskom vijeću u utorak nije bila dostupna; prikazivala je samo poruku “404 stranica nije pronađena”. Službena odluka o sudbini vijeća još nije donesena, piše Reuters pozivajući se na dva izvora.

Za vrijeme administracije Joea Bidena, svemirsko vijeće zadržano je i održavalo je godišnje javne sjednice fokusirajući se na izgradnju međunarodnih saveza i pravila za svemir. Godine 2023. vijeće je predložilo uvođenje instituta “odobrenja misije”, što bi povećalo kontrolu američke vlade nad korporativnim aktivnostima u svemiru, na što je privatna svemirska industrija reagirala s negodovanjem.

Premda je Trumpova administracija obnovila vijeće 2017. godine, nakon što je ukinuto 1993. godine, s ciljem stvaranja američkih Svemirskih snaga te povratka ljudi na Mjesec, sada ga se, čini se, odriče. Time će istodobno ispuniti predizborno obećanje o smanjenju savezne birokracije, zadatak koji je u osnovi povjeren Muskovom timu za učinkovitost vlade, a pritom će pogodovati ubrzanju njegovih osobnih ciljeva i snova.

Elon Musk, izvršni direktor SpaceX-a, inače, potrošio je četvrt milijarde dolara kako bi pomogao Trumpu u povratku u Bijelu kuću. Njegov blizak odnos s Trumpom rezultirao je predsjednikovim obećanjem o slanju misija na Mars tijekom drugog mandata. Jared Isaacman, Muskov dugogodišnji suradnik i kupac SpaceX-a, imenovan je čelnikom NASA-e. Trump je u studenom prošle godine prisustvovao testnom lansiranju SpaceX-ovog Starshipa u Teksasu, misiji koja bi mogla igrati ključnu ulogu u budućim putovanjima na Mars.

Novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump i Elon Musk promatraju lansiranje šestog probnog leta rakete SpaceX Starship u Brownsvilleu, Teksas. Foto: Reuters

Veliki san Elona Muska jest ostvariti misiju preseljenja čovječanstva na Mars. Na Trumpovoj inauguraciji održao je strastveni govor: “Možete li zamisliti koliko će biti nevjerojatno kada američki astronauti prvi put postave zastavu na drugom planetu? Koliko će to biti inspirativno?”

Republikanska stranka u svom programu naglašava svemir kao ključnu industriju u kojoj Amerika treba igrati vodeću ulogu. U dokumentu stoji da će Amerika poslati astronaute “natrag na Mjesec i dalje na Mars”. Tijekom predizborne kampanje Trump je iskazivao oduševljenje Muskovim svemirskim planovima: “Elone, pokreni te raketne brodove, jer želimo stići do Marsa prije kraja mog mandata.”

Sljedeći povoljan prijelazni rok između Zemlje i Marsa je 2026. godine, što znači da bi misija na Mars bez posade mogla biti ostvarena prije kraja Trumpova drugog mandata. Musk je najavio: “Prvi Starshipovi za Mars lansirat će se za 2 godine… Ako ta slijetanja prođu dobro, prvi letovi s posadom na Mars mogli bi biti za 4 godine.”

Ispunjavanje tih rokova moglo bi zahtijevati , osim gašenja Nacionalnog vijeća kako bi se barijere uklonile, i promjene unutar Savezne uprave za zrakoplovstvo (FAA), koja regulira komercijalna lansiranja u SAD-u jer SpaceX vodi sve žešći javni sukob s FAA-om, optužujući ih za nesposobnost praćenja tempa komercijalnih inovacija.

Kako će Muskova svemirska avantura završiti i hoće li ikada sletjeti na Mars ostaje nam pratiti. S obzirom da neosporne inovacije koje je već ostvario, i okorjeli kritičari daju mu poprilične izglede, dok sumnjaju u vremenski rok koji si je postavio.

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close