Talijanska premijerka Giorgia Meloni našla se u središtu pozornosti svjetske, a posebice domaće javnosti nakon iznenadnog posjeta SAD-u i sastanku s Donaldom Trumpom uoči njegove inauguracije. Naime, prema informacijama koje je objavio Bloomberg, a prenio Reuters, Meloni je s Trumpom dogovarala posao oko sastelitske povezivosti Italije Starlinkom Elona Muska, vrijedan 1,5 milijardi eura.
Ipak, ured talijanske premijerke kategorički je demantirao te tvrdnje. “Nije bilo razgovora o SpaceX-u s predsjednikom Trumpom. Takve tvrdnje su jednostavno smiješne,” navodi se u službenom priopćenju. Premijerkin ured, ipak, potvrdio je da pregovori o uvođenju usluga SpaceX-ova Starlinka postoje, ali da nikakav ugovor još nije zaključen.
Ipak se pregovara
“Pregovori su dio redovnog dijaloga koji vlada vodi s tvrtkama koje nude zaštićene komunikacijske usluge,” stoji u izjavi.
Elon Musk dodatno je podgrijao interes za ovu temu kada je na svojoj društvenoj mreži X (ranije Twitter) objavio: “Spremni smo Italiji pružiti najsigurniju i najnapredniju povezanost!” Njegov predstavnik u Italiji, Andrea Stroppa, izjavio je kako bi ovaj projekt mogao uštedjeti Italiji više od osam milijardi eura i biti funkcionalan za samo nekoliko mjeseci, za razliku od konkurentskih rješenja kojima bi trebale godine.
Prema dostupnim informacijama, projekt koji bi bio potpisan na pet godina, uključuje osiguravanje zaštićenih komunikacijskih usluga za talijansku vojsku, kao i infrastrukturu za hitne službe. To uključuje enkripciju telefonskih i internetskih komunikacija koje koriste talijanske oružane snage i obavještajne službe, a predloženi ugovor već su odobrile talijanske obavještajne agencije i Ministarstvo obrane. Ova tehnologija namijenjena je pružanju sigurne i pouzdane komunikacije u osjetljivim situacijama, što je od ključne važnosti za nacionalnu sigurnost.
Loša internetska povezivost
Drugi aspekt ovog projekta odnosi se na civilni sektor, gdje bi SpaceX-ov Starlink mogao igrati važnu ulogu u ubrzavanju digitalne transformacije Italije. Italija, koja ima jedan od najviših omjera javnog duga u odnosu na BDP unutar Europske unije, koristi sredstva iz Plana oporavka i otpornosti (RRF) za postizanje ciljeva u širenju mreže brzog interneta. Cilj im je provjeriti mogu li se standardi koje zahtijeva internetski plan također zadovoljiti kombinacijom satelitskih i optičkih mreža, dodali su.
Državne tvrtke Open Fiber i njihov konkurent FiberCop povezali su oko trećinu od 3,4 milijuna kućanstava koje su ciljane talijanskim planom od 3,4 milijarde eura, koji bi trebao biti dovršen do lipnja 2026. Rizik od kašnjenja dijelom je povezan s poteškoćama u povezivanju oko 450.000 kućanstava u malim naseljima izvan gusto naseljenih područja.
Starlink, dio Muskovog SpaceX, ima 6.700 aktivnih satelita koji kruže oko Zemlje, pružajući širokopojasni pristup za više od četiri milijuna korisnika diljem svijeta, od kojih je oko 55.000 u Italiji, prenosi Reuters.
Prema mišljenju dužnosnika vlade Alessija Buttija, operatori zaduženi za talijanski program uvođenja brzog interneta također bi mogli razmotriti satelitske internetske sustave u kombinaciji kako bi ispunili ciljeve pokrivenosti, rekli su izvori. Prema takvoj shemi, takozvani pristupnici zajednice Starlink mogli bi se postaviti u neka od najudaljenijih područja kako bi se osigurao veleprodajni kapacitet i moguće omogućilo operatorima da optikom povežu samo ‘posljednju milju’ do domova, kažu izvori.
No, talijanski operatori nisu dobro prihvatili ove vijesti, bojeći se za vlastitu konkurentnost. U studenom je lobistička skupina Assetel pozvala na reviziju propisa koji reguliraju širokopojasne satelitske operacije u niskoj orbiti. Grupa je izrazila zabrinutost oko poslovnog modela SpaceX-a, koji uključuje prodaju potrošačkih uređaja izravno kupcima, potencijalno zaobilazeći postojeća pravila.
Assetel je također istaknuo da se Starlinkove usluge izravno natječu s lokalnim telekom operaterima i pozvao je vladu da uvede propise koji zahtijevaju da se osjetljivi podaci pohranjuju u zemlji.
Talijanski telekom operateri bore se s rastućim dugom i sve manjim prihodima zbog intenzivne cjenovne konkurencije. Primjerice, Telecom Italia SpA izvijestio je nedavno o neto dugu od 8 milijardi eura u trećem tromjesečju, čak i nakon prodaje svoje mreže američkoj privatnoj investicijskoj tvrtki KKR & Co. u ugovoru koji je poduprla vlada procijenjenom na 22 milijarde eura. U međuvremenu, Swisscom AG dovršio je svoju akviziciju Vodafona Italia za 8 milijardi eura u prosincu, dok se Vodafonov talijanski odjel suočavao s tekućim financijskim izazovima. Vodafone je izvijestio o gubitku nakon oporezivanja od 739 milijuna eura za šest mjeseci zaključno s rujnom, prenosi Reuters.
Oporba snažno protiv
Planovi za uključivanje Muska u uvođenje širokopojasnog interneta izazvali su i snažne kritike oporbenih stranaka koje se boje da će talijansku kibernetičku sigurnost staviti u ruke strane tvrtke izvan EU.
Oporba je iskoristila priliku i obrušila se na Meloni. ” Italija nije jeftino na prodaju, izjavila je čelnica oporbene Demokratske stranke (PD) lijevog centra Elly Schlein, pozivajući vladu da izvijesti parlament o navodnom dogovoru vrijednom 1,5 milijardi eura prema kojem Starlink preuzima upravljanje sigurnošću talijanskih telekomunikacija.”, izvijestila je talijanska novinska agencija Ansa.
“Nemojte misliti da se možete izvući s nekoliko redaka povjerenih tiskovnim agencijama i prijateljskim novinama”, rekla je Schelin misleći na Meloni, koja je osobna prijateljica najbogatijeg čovjeka na svijetu i vlasnika X-a i Tesle Muska. “Ako je 1,5 milijardi talijanskog novca za dovođenje satelita američkog milijardera u našu zemlju cijena koju moramo platiti za njegovo prijateljstvo, nećemo to prihvatiti, Italija se ne prodaje”.
Bivši dvostruki premijer i čelnik populističkog Pokreta 5 zvijezda (M5S) Giuseppe Conte je u međuvremenu optužio Meloni da je sigurnost Italije stavila u Muskove ruke.
“Stavljaju li ‘domoljubi’ u Vladi našu nacionalnu sigurnost u ruke Muska za skromnu svotu od 1,5 milijardi javnih sredstava?” upitao je Conte.
“Tražimo od Meloni i cijele vlade za transparentnost pred parlamentom u vezi s upornim curenjem informacija iz medija ovih sati. To su pitanja od najveće važnosti: zaštita naših tvrtki, zaštita osobnih podataka, privatnosti, osobnog identiteta, kibernetička sigurnost.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu