Čelnici zemalja članica Europske unije potpisali su u petak u Bruxellesu sporazum o jačanju političke i gospodarske suradnje s Ukrajinom, Moldavijom i Gruzijom.
Ukrajina je još u ožujku potpisla politički dio sporazuma o pridruživanju, a sada je potpisan i gospodarski dio. Sporazum s Ukrajinom predviđa postupno uklananje carinskih barijera u trgovini s Unijom, a Rusija se pribojava da bi europski proizvodi preko Ukrajine mogli dospjeti na njezino tržište i ugroziti domaću proizvodnju.Unutar EU-a nema suglasja da se tim zemljama ponudi članstvo, jer EU ne želi daljnje pogoršanje odnosa s Rusijom. Kijev se nada da će ubrzo uslijediti gospodarska pomoć iz Bruxellesa i investicije sa Zapada, jer se zemlja mjesecima nalazi na rubu bankrota i hitno joj je potrebna pomoć.
Prije godinu dana Rusija je Ukrajini zaprijetila ozbiljnim posljedicama ako Kijev potpiše Sporazum o pridruživanju s EU, a u petak je ruski zamjenik ministra vanjskih poslova Grigorij Karasin upozorio da će sporazumi koji su potpisale Ukrajina i Moldavija, koje imaju sporazume o slobodnoj razmjeni unutar Zajednice nezavisnih zemalja, imati "teške posljedice" po trgovinske odnose s Rusijom. Moskva tvrdi da će zaštiti svoje gospodarstvo čim se pojave znakovi negativnih posljedica. "Sve što je potrebno za zaštitu našeg gospodarstva bit će poduzeto", rekao je Dmitrij Peskov, Putinov glasnogovornik.
Nove reforme
Žele brzu ratifikaciju
"Najvažniji su okvirni uvjeti koji nam pružaju mogućnosti za nove reforme i investicije", rekao je za Deutsche Welle Pirkka Tapiola, voditelj Delegacije EU-a u Moldaviji. On dodaje kako je Bruxellesu u prvom redu stalo do gospodarskog približavanja koje nije usmjereno protiv drugih zemalja. Sve tri zemlje žele sporazum brzo ratificirati u parlamentima, kako bi on najesen stupio na snagu. Poslije toga će Ukrajina, Gruzija i Moldavija uskladiti svoje zakonodavstvo s propisima EU-a, ali konačna ratifikacija od strane svih članica EU-a bi mogla potrajati godinama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu