Američka farmaceutska kompanija Moderna suočila se sa zahtjevom dioničara koji traži prijenos tehnologije mRNA cjepiva siromašnim državama te pojašnjenje zašto je cijena njezina cjepiva toliko visoka s obzirom na veliki novac za razvoj koji je kompanija dobila od vlade.
Kako prenosi Financial Times, londonska investicijska kompanija Legal & General Investment Management (LGIM) priopćila je kako Modernini dioničari zaslužuju znati kako je financiranje razvoja COVID cjepiva od strane američke vlade “utjecalo na pristup tim proizvodima, uključujući i definiranje cijene”.
Moderna je od vlade SAD-a dobila najmanje 2,5 milijarde dolara, a glavninu dosadašnje proizvodnje plasirala je u bogate zapadne države te nije transferirala tehnologiju proizvođačima u državama srednjeg i niskog dohotka, istaknuo je LGIM.
Međutim, Moderna kod tamošnjeg financijskog regulatora, Komisije za burze i vrijednosnice (SEC), pokušava isposlovati dopuštenje za odbijanje zahtjeva tog dioničara. To je inače standardna procedura na američkom financijskom tržištu, a kompanije najčešće dobiju dopuštenje SEC-a.
U zahtjevu je kompanija navela kako ionako 15. veljače namjerava objaviti dodatne informacije o definiranju cijene cjepiva. Pritisak na kompaniju dolazi i s političke scene.
Demokratska senatorica Elizabeth Warren izjavila je prošloga mjeseca kako Moderna i Pfizer “moraju učiniti više kako bi se ublažio nepriihvatljivi nesrazmjer u globalnom pristupu cjepivu protiv COVID-19”. Podsjetimo, procjenjuje se da će te dvije kompanije iduće godine od cjepiva zajedno uprihoditi 93 milijarde dolara.
Inače, Moderna je u posebno neuobičajenoj poziciji s obzirom da je razvila cjepivo u suradnji s Nacionalnim institutom zdravlja (NIH). Barney Graham, jedan od NIH-ovih znanstvenika uključenih u razvoj, kazao je FT-u početkom godine kako bi vlada zbog svoje uloge u financiranju trebala imati glavnu riječ u definiranju cijene cjepiva.
Međutim, Moderna je odbacila takvu ideju i nedavno objavila priopćenje u kojem demantira da su Graham i još dva znanstvenika NIH-a suautori cjepiva, uz Modernine znanstvenike.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu