Farmaceutske kompanije fokusirane na generičke lijekove u narednom se razdoblju mogu pozdraviti s višim maržama, ocjenjuju analitičari tog sektora. Da je "vrag već odnio šalu" i da se u tom segmentu farmaceutike događaju strukturne promjene pokazala su polugodišnja izvješća vodećih kompanija, poput izraelske Teve i američkog Mylana, inače sa sjedištem u Nizozemskoj.
Koliko mogu pasti?
Teva je zaprepastila investitore i analitičare s gubitkom od šest milijardi dolara, a Mylan je oštro snizio prognoze o prodaji i dobiti za ovu godinu. Kompanija sada očekuje cjelogodišnje prihode od 12 milijardi dolara što je milijardu dolara manje od prijašnjih prognoza. Ne treba naglasiti da su ove objave izazvale pravu rasprodaju Tevinih i Mylanovih dionica, pa se tržišna vrijednost obje kompanije samo od početka kolovoza istopila za 19 milijardi dolara. Slična sudbina zadesila je i kompaniju Hikma Pharmaceuticals čije su dionice prošloga četvrtka na Londonskoj burzi potonule na najnižu razinu od 2014. godine nakon upozorenja o nižim prihodima za ovu godinu.
19 mlrd.
$ od početka kolovoza pala je vrijednost Teve i Mylana
Jednom riječju, nekad smatrane za "tvornicama novca", od generičkih farmaceuta investitori danas bježe "kao vrag od tamjana". "To je industrija koja je održavala ugrubo 30 posto operativne marže dugo vremensko razdoblje, s poboljšanjima svake godine. Sada ulazimo u razdoblje gdje vidimo degradaciju marži", ističe za Financial Times Jami Rubin, analitičar banke Goldman Sachs. Rubin dodaje kako se investitori pitaju koliko marže mogu pasti, ali i mogu li se vratiti na prijašnje razine. Proizvodnja lijekova kojima su istekla patentna prava koje naplaćuje kompanija koja je prva stvorila lijek ne čini se "na prvu" kao osobito lukrativni biznis.
Međutim, Teva i Mylan tijekom godina su zadržali profitabilnost kroz rezanje troškova i agresivno širenje kroz preuzimanja drugih kompanija. No, takav pristup im više ne može pomoći u održavanju profitabilnosti zbog trenda udruživanja veledrogerija što je posebno uočljivo na američkom tržištu. Takvi "megakupci" zbog same svoje veličine mogu zahtijevati – a i dobiti – mnogo veće popuste na kupljene količine lijekova. Svoju pregovaračku moć veledrogerije su već testirale na proizvođačima poput GlaxoSmithKlinea prilikom pregovora o cijenama inhalatora za astmu ili Sanofija i Novo Nordiska, poznatim proizvođačima inzulina. Sada su na redu proizvođači generičkih lijekova.
Udar iz Indije
Prošloga je tjedna izvršna direktorica Mylana Heather Bresch izjavila investitorima kako kompanija "u bliskoj budućnosti očekuje pad prosječne godinje cijene lijekova po visokim jednoznamenkastim stopama". Farmaceutima na ruku ne ide ni sve snažnija ponuda generičkih lijekova iz Indije. "Kada imate kombinaciju prekomjerne ponude s jedne strane i konsolidacije na strani potražnje s druge, to je recept za katastrofu", smatra Ori Herskovitz, glavni investicijski direktor hedge fonda Nexthera Capital.
Drugi veliki potencijalni problem je imenovanje Scotta Gottlieba šefom američke Uprave za hranu i lijekove (FDA). Kao jedan od glavnih ciljeva u svom mandatu Gottlieb je najavio otvaranje tržišta lijekova u SAD-u većoj konkurenciji. To konkretno znači da će se dodatno povećati pritisak na marže. Kako je kazao predsjednik Mylana Rajiv Malik, kompanija svjedoči povećanoj konkurenciji zbog FDA-ovog fokusa na ubrzavanje odobrenja treće, četvrte ili pete verzije nekog generičkog lijeka. Kao šećer za kraj, teška vremena dolaze dok su veliki farmaceuti dosta zaduženi zbog ranijih preuzimanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.…………nastavak
U ugovorima s ljekarnama HZZO nek dopusti trgovanje s lijekovima iz EU…..Navedite zemlje iz
kojih smijemo nabavljati lijekove direktno za ljekarne………..i naše pacijente…spriječite monopol
i kontrolu …jer ne donosi ništa dobrog….
Dopustite veću slobodu nabave lijekova i prestanite obmanjivati pacijente da samo MEDIKA. ..
Phoenix -..Oktal i drugi….tzv.ovlašteni ->prodavati …
Europska unije je ovlaštena prodavati svoje lijekove .MI smo EU, i više nas nemojte maćehinski
zapostavljati i obmanjivati ljude- da nam NAŠI -OVDJE STVORENI – žele dobro………….NIJE ISTINA,
Nazvati ćemo telefonski veleprodaju u GRAZU – dopeljati će nam 30 % JEFTINIJE LIJEKOVE ..
TOČNO ISTE – I D E N T I Č N E – licitiranimo s liste lijekova HZZO.
I dok cijene generičkih lijekova padaju …na svjetskom tržištu pod utjecajem jefinih paralelea, / generički
istih lijekova – drugog tvorničkog naziva/ u Rep.Hrvatskoj imamo apsurdnu situaciju.
Na samo 20 KM udaljenosti DO Slovenije i Mađarske ….Rep.Hrvatska NUDI sama sebi putem
javnog natječaja CIJENE LIJEKOVA -. koje daleko premašuju CIJENE ISTIH LIJEKOVA U OKRUŽENJU.
Niti stalne izmjene LISTE LIJEKOVA, niti stalni natječaji , niti dopune, javni pozivi za snabdijevanje
NISU SMANJILI TROŠKOVE ZA LIJEKOVE-.-.zato, jer JOŠ BRŽE od toga raste tržište novih lijekova
suvremenijih lijekova …i naravno skupljih …koji nalaze put do Liste lijekova svjetske zdravstvene organizacije za lijekove ….itD.. ….i samim time, nužno do nas…. jer mi- ne želimo zaostajati
Zašto smo u apsurdnoj situaciji ?
Zbog sukoba interesa o kojem nitko ne piše.
Medika d.d. je – ne samo distributer lijekova – ona je i ZASTUPNIK pa i Predstavnik stranih proizvođača
ITIH GENERIČKIH lijekova – koji se proizvode u Hrvatskoj.
Ako na paralelni lijek stranog proizvođača OSTVARI 70 % marže – a PLIVA joj daje 18 % marže..na isti takav lijek proizvdene u REp. Hrvatskoj , pogodite- koji lijek će ponuditi ljekarnama u distribuciju za izdavanje na recepte i pod kojim uvjetima?
I onda idemo dalje….Ne samo da će uzeti maržu od distribucije takvog lijeka, nego će KUPITI I LJEKARNE, pa će uzeti maržu i od maloprodajne cijene lijeka… a putem svojim ljejkarni- će
naplatiti najprofitabilnije lijekove na recepte ..i tako dodatno zaraditi…unatoč lošim rokovima
plaćanja…od strane HZZO-a,
Nitko nitko nije zabranio velerprodajama- da imaju svoje ljekarne, svoja predstavništva , a mnogi
kao BELUPO , J G L i svoj LANAC ljekarni.
U sveopćoj pohlepi——–mali gube bitku, a veliki hvataju još veći zalet…
Jedino rješenje ove situacije – i sprečavanje monopola – je OTVARANJE TRŽIŠTA I SLOBODE NABAVE istih lijekova , istog sastava ….u okruženju tj-. iz EU.
Pustite nas – da kupimo lijekove za hrvatsko tržište ne u Medici , nego u FARMADENTU- MARIBOR….
tamo je jeftinije…ili u Budimpešti…Grazu…..nek nam njihove veleprodaje voze lijekove
BAŠ ONE KOJE TREBAMO i BAŠ ONE koji već imaju certifikate , anallize kvalitete i sve što
EU traži a mi smo to od njih kopirali.
Dopustite nam / ljjekarnama / DA KUPIMO LIJEKOVE u SLOVENIJI npr…………. i vidjet ćete
da ćemo na njih platiti PDV , isto kao i na fakturama domaćih dobavljača….
Pustite nas – VAN IZ OKVIRA ovog zdravstvenog pakla – u kojem su nA VLASTI
BANKARI I NJIHOVI INTERESI u veleprodajama….
Tko stoji iza “močnih veledergerija koje su propisale recept za slom farmaceuta” ???
Teva (Pliva) i Krka zajedno u najvećoj hrvatskoj veledrogeriji Mediki dd imaju vlasnički udio od 38 posto.
Medika ima u vlasništvu više od 80 ljekarni.
Medika dd pojavljuje se i na tržištu kapitala kao značajni igrač (pozajmljuje novac Agrokoru, a istovremeno ne podmiruje vlastite dospjele obveze prema dobavljačima – pretpostavno i prema svojim vlasnicima Plivi i Krki) itd.
Uključite se u raspravu