‘Mnogi me pitaju kako stvoriti Silicijsku dolinu u vlastitoj državi. Čarolijom!’

Autor: Ante Pavić , 16. siječanj 2015. u 12:25
Klaus Schwab, osnivač i izvršni direktor Svjetskog ekonomskog foruma

Inovacije nije moguće postići bez krupnog financiranja od strane države

Milijarder i investitor u rizični kapital Jim Breyer kreće na put prema švicarskim Alpama s jednom optimističnom porukom: "Ovo je čarobno vrijeme", kaže Breyer odbijajući argumente da svjetska ekonomija stagnira, piše Bloomberg. Dok se pakira za put u Davos na skup svjetskih poslovnjaka i državnika koji će raspravljati o ekonomskoj situaciji u svijetu, Breyer objašnjava da se od San Francisca do Šangaja u ovim trenucima stvaraju nove ideje.

"Inovacije se događaju u centrima izvrsnosti u svijetu brže nego ikada – ponajviše zbog toga što ulaganja u inovacije jeftinije nego prije pet godina", uvjeren je Breyer 

Njegov optimizam u potpunoj je suprotnosti od pesimizma većine poslovnjaka i šefova država koji će se 21. siječnja skupiti na Svjetskom ekonomskom forumu (WEF) u švicarskom zimovalištu. Japan i Europa u strahu su od deflacije, dok Brazil, Kina i Rusija gube na brzini. Breyer smatra da je inovacija  najbolji lijek takvoj anskioznosti: stvaranje proizvoda, usluga i procesa koji život čine lakšim. Isto su shvatili u Davosu pa će na forumu biti riječi i o inovacijama koje su, uostalom, u središtu rasprava u tom švicarskom gradu još od 70-ih godina prošlog stoljeća nakon čega je "inovacija" postala jedan od 12 stupova Globalnog indeksa konkurentnosti kojega izrađuje Svjetski ekonomski forum. Proteklih godina u vrhu liste su se nalazili Švicarska, Izrael, Japan, SAD, Švedska, Njemačka, Nizozemska, Singapur i Tajvan.  Kako je objasnio Klaus Schwab, austrijski profesor te osnivač i izvršni direktor WEF-a, pri vrednovanju nije toliko bitno koje je mjesto koja zemlja zauzela, nego koje informacije proizlaze iz njezinih inovacija. To su shvatili Singapur i Južna Koreja koji su zahvaljujući obilatom financiranju države skočili u sami vrhi svjetskih ekonomija u istraživanju i razvoju. 

Inovacije za razvijene zemlje zahtijevaju krajnje pomicanje granica znanosti i tehnologije. Suprotno od nametnutog mišljenja u Hrvatskoj, Bloomberg navodi da to nije moguće postići bez  krupnog financiranja od strane države u temeljnim istraživanjima, dok je komercijalizacija prepuštena privatnicima. Internet i Globalni sustav za pozicioniranje (GPS) samo su dva od mnogih primjera koji su u biti bili projekt američke vlade i federalnog proračuna. 

Breyer objašnjava da to ne znači da država može značajno skočiti na listi inovacija jednostavnim prelijevanjem velikih količina novca. "Krajnja inovacija mora doći s dna. Čelnici mnogih zemalja me pitaju kako mogu stvoriti Silicijsku dolinu u vlastitoj državi. Odgovaram im da je u pitanju čarolija. Mora postojati ljubav prema poduzetništvu i eksperimentiranju", kaže Breyer. 

 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Ma zovi Marasa on zna kako naprviti silikonskui dolinu i oblinu u ZG…..Silikonske naramenice, silikonske cice, i ostalo….

New Report

Close