Neslaganje s europskim kreditorima Grčkem oko visine njezina proračunskog viška doveo je do rijetko viđenog raskola unutar odbora direktora Međunarodnog monetarnog fonda.
Kako prenosi Bloomberg, prilikom godišnje procjene ekonomskih politika Grčke, dužnosnici MMF-a zaključili su da će grčki proračunski višak s ovogodišnjih jedan posto BDP-a rasti na svega 1,5 posto do 2018. godine. Razlog tomu je umjereni ekonomski oporavak Grčke u tom razdoblju. No, procjena MMF-a značajno je niža od cilja koji su Ateni postavili europski kreditori koji zahtijevaju višak od 3,5 posto BDP-a.
'Većina' i 'neki'
U izvještaju Reutersa koji prenosi priopćenje MMF-a stoji kako se "većina direktora" složila s nižom procjenom dok su "neki direktori" smatrali da je ostvariv europski cilj. Tko je točno od 24 direktora u odborui bio na kojoj strani, ostaje nepoznanica. No, ranije je poznato kako je čelnica svjetskog financijskog policajca Christine Lagarde naglašavala da je proračunski višak od 3,5 posto preambiciozan, a da će daljnje mjere štednje samo naštetiti oporavku gospodarstva. Raskol u mišljenju među dužnosnicima MMF-a odražava i razliku u pogledu na grčko dužničko breme.
Kao što je poznato, MMF nije želio sudjelovati u 86 milijardi eura vrijednom trećem paketu financijske pomoći Grčkoj odobrenom 2015. godine. Međutim, razmatra sudjelovanje u četvrtom paketu oko kojeg pregovori počinju sredinom iduće godine. Bez sudjelovanja MMF-a u sljedećem paketu vrlo je izgledan kraj međunarodne financijske pomoći Ateni i izbijanje nove dužničke krize, barem ako je suditi po stavu Njemačke koja je podnijela najveći teret u sadašnjem paketu. S druge strane, MMF i njegova čelnica unazad dvije godine vode borbu s europskim dijelom kreditora oko otpisivanja dijela duga. Stav je MMF da bez toga nema ni izlaska Grčke iz začaranog kruga zaduženosti. Naime, unatoč drakonskim mjerama štednje, grčki dug nikako da počne osjetnije padati.
Trostruka vrijednost BDP-a
Ako nastavi povećavati dug sadašnjim tempom, Grčka će do 2060. dugovati trostruku godišnju vrijednost svog gospodarstva, izračunali su u MMF-u. No, valja podsjetiti kako su ekonomski analitičari kritizirali Bruxelles, ali i MMF tijekom prvog paketa pomoći odobrenog 2010. godine upravo zbog premalog angažmana oko smanjenja duga.
MMF je u ponedjeljak objavio kako se grčko gospodarstvo prošle godine vratilo "umjerenom rastu" od 0,4 posto. Rast bi ove godine trebao ubrzati na 2,7 posto. Ta je institucija pohvalila Grčku zbog "značajnog napretka" ostvarenog od izbijanja dužničke krize 2009. godine, iako je "ekstenzivna fiskalna konsolidacija i interna devalvacija uzela visoku cijenu u društvu".
Uvjet za 4. paket
Ostvariv plan razduživanja
Međunarodni monetarni fond (MMF) je objavio da će razmotristi sudjelovanje u četvrtom paketu financijske pomoći Grčkoj ako ga prati ostvariv plan smanjenja duga. Naime, javni dug dosegnut će ove godine 181 posto BDP-a, procjenjuje MMF, a do 2060. na otplatu dugova odlazit će 62 posto BDP-a. Dužnosnici Europske unije neslužbeno kažu kako MMF-ove procjene ne uzimaju u obzir reformu javnih financija, piše Bloomberg.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu