MMF: BiH i dalje može računati na 246 milijuna eura zajma

Autor: Poslovni.hr/Hina , 09. svibanj 2014. u 12:56
Thinkstock

Zaključno s krajem ožujka dug BiH prema MMF-u iznosio je 435,7 milijuna eura, nešto iznad sedam posto ukupnog javnog duga te zemlje.

Bosna i Hercegovina i dalje može računati na 246 milijuna eura zajma Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) odobrenog stand-by aranžmanom uz uvjet stabiliziranja javnih financija, potvrdio je voditelj ureda te novčarske organizacije u Sarajevu Ruben Atoyan, citira u petak list "Dnevni avaz".

Zaključno s krajem ožujka dug BiH prema MMF-u iznosio je 435,7 milijuna eura, nešto iznad sedam posto ukupnog javnog duga te zemlje.

Daljih isplata po osnovi dvogodišnjeg stand-by aranžmana zaključenog 2012. neće biti sve dok Dom naroda parlamenta BiH ne usvoji izmjene zakona kojima bi se izjednačile trošarine na sirovi duhan i duhanske proizvode, rekao je Atoyan.

Riječ je o reguliranju važnog izvora javnih prihoda bitnih za stabiliziranje entitetskih proračuna. Prema odredbama stand-by aranžmana ta je obveza trebala biti provedena do kraja 2013. i dio je procesa usklađivanja s poreznom politikom kakva je na snazi u članicama Europske unije.

Trošarine na fino rezani duhan u BiH trenutačno su znatno niže u odnosu na cigarete, podsjetio je Atoyan.

MMF drži da je time samo ohrabrena nezakonita proizvodnja cigareta u "kućnoj izvedbi", a ujedno je povećana potrošnja jeftinijeg, ali i i po zdravlje štetnijeg rezanog duhana.

To je izazvalo "snažan pad poreznih prihoda od duhanskih proizvoda i ujedno je ohrabrilo sivu ekonomiju", ustvrdio je Atoyan.

Ocjenjujući provedbu ostalih mjera važnih za makroekonomsku stabilnost države Atoyan je istaknuo da je gospodarstvo u BiH u 2013. raslo 1,5 posto što je znatno više u odnosu na ranije prognoze. Za 2014. projicira se dalji rast gospodarskih aktivnosti u BiH, no znatno će ovisiti i o stanju u Europi, ističe Atoyan.

Nezaposlenost u BiH koja doseže nominalnu stopu od 27 posto ipak ostaje gorući problem, a prema ocjenama MMF-a neće se moći riješiti bez dublje reforme poslovnog okruženja i tržišta rada.

"Izgledi za provedbu ovih dubokih reformi neizvjesni su, posebice zbog velikih političkih rizika pred predstojeće izbore u listopadu", konstatirao je Atoyan.

Time je očito aludirao na odbijanje entitetskih vlasti da sada pregovaraju o bilo kakvim izmjenama postojećih zakona o radu, odnosno o ograničavanju postojeće zakonske zaštite prava radnika.

Komentirajte prvi

New Report

Close