Da je za Mladinsku knjigu, koja ima 872 zaposlenih, vrag odnio šalu i da nema više vremena za nastavak uhodanog puta državno Društvo za upravljanje potraživanjima banaka (DUTB), kao najveći vlasnik, jasno je poručilo u veljači, kada je zamijenilo dva nadzornika, a još jednog će danas.
Za takve poteze DUTB ima puno opravdanje. Prema pisanju Financa, izdavačka kuća (posluje i u Hrvatskoj) koju čine Mladinska knjiga Založba i njene tvrtke u kojima je 100-postotni vlasnik: Cankarjeva založba Založništvo, Grafika Soča, Mladinska knjiga Trgovina i Mladinska knjiga Trade, posluje sve lošije.
Manje zaposlenih
Prihodi grupe u stalnom su padu. Prije šest godina, iznosili su više od 94 milijuna eura, a prošle godine 71 milijun. Grupa također akumulira gubitke tijekom posljednjih šest godina poslovanja. Najveći gubitak bio je bio 2013. godine, gotovo 7,5 milijuna eura, prije dvije godine zabilježili su više od 961 tisuća gubitka, a prošle godine minus je bio veći od 378 tisuća eura. Uprava koja vodi grupu od srpnja 2009. godine nije dosegnula lanjski godišnji plan, upozorava manjinski dioničar Marko Potočnik. Bilo je planirano gotovo 75 milijuna eura prihoda, ostvarena su gotovo četiri milijuna manje. Usto, planirali su dobit iz poslovanja (EBIT), ali su imali gubitak. K tome, smanjuje se broj zaposlenih.
U 2012. godini bilo je 1212 zaposlenika, a prošle godine 872 koji su primali prosječnu mjesečnu bruto plaću od 1898 eura. Prošle godine grupa je generirala negativni novčani tijek, zahvaljujući ulaganju u softver i tiskarske strojeve. Zbog toga povećane su i kratkoročne i dugoročne financijske obveze. Na kraju prošle godine dugoročni krediti iznosili su 4,5 milijuna eura, a osigurani su mjenicama i hipotekama na nekretnine, što je 11 posto više nego u 2016. godini. Kratkoročni krediti prošle godine porasli su za 1,3 milijuna eura, a ima ih gotovo tri milijuna eura. Također, druge kratkoročne poslovne obveze prema do dobavljačima, državi, zaposlenicima i ostalima prošle godine iznosile su 13 milijuna eura.
11 posto
porasle su dugoročne obveze prošle godine
Traže jeftiniju lokaciju
DUTB je ipak odlučio da neće prodati kompaniju već je restrukturirati. Zato su zamijenjeni članovi Nadzornog odbora. Šest nadzornika od od kojih je NO već otpustio trojicu lani su podijelili 95 tisuća eura za sjednice, paušal za nadziranje kompanije i putne troškove. Najiše je, 19.566 eura, dobio sada već bivši član Nadzornog odbora Andrej Bošnjak, a drugi su dobilili od 13 do 17 tisuća eura. Predsjednik uprave Peter Tomšič prošle godine dobio je 98.000 eura bruto osnovnu plaću i varijabilni dio, a usto i šest tisuća premije i devet tisuća bonusa.
Uključujući putne troškove prihodovao je ukupno 114.500 eura bruto. Član uprave Marko Ručigaj zaradio je 98.000 eura bruto osnovne plaće i varijabilnog dijela rada, te uz bonus i putne troškovo 100.000 eura. S druge strane, uprava Mladinske knjige dobila je savjetnika, Deloitte Svetovanje. DUTB zagovara novi poslovni model Mladinske knjige. Tiskarsku tvrtku Grafika Soča, koja ne donosi dobit, treba prodati ili od nje odustati jer su neke knjige već tiskali u inozemstvu, posebno u Kini.
71 milijun
eura bili su lani prihodi, a prije šest godina više od 94 mil. eura
Drugo je optimiziranje korištenja nekretnina. Mladinska knjiga ih ima 60 na 28 lokacija, prema podacima GVIN-a imaju više od 30.000 kvadrata, a njihova vrijednost je najmanje 15 milijuna eura. Umjesto dva skladišta, koristit će samo jedno jer su oba poluiskorištena, a drugo će prodati. Umjesto atraktivne lokacije u središtu Ljubljane, preselit će u manje atraktivnu i jeftiniju. Konačno, umjesto knjiga, više će pozornosti posvetiti prodaji školskog pribora budući da imaju izvrsnu maloprodajnu mrežu od 52 jedinice.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu