Miodrag Kostić u Vojvodini otvorio prvi srpski vjetropark

Autor: Poslovni dnevnik , 15. studeni 2015. u 22:00
U gradnju je uloženo 15 milijuna eura/Fotolia

U pripremim radovima korišteni su beton i čelik iz Srbije, te su angažirane domaće kompanije i projektantske kuće.

Kompanija MK Fintel Wind, u vlasništvu jednog od najvećih srpskih poduzetnika Miodraga Kostića, krajem prošlog tjedna otvorila je vjetropark Kula, koji je prvi vjetropark u Srbiji. Riječ je o postrojenju koje se sastoji od tri vjetrogeneratora visine 178 metara, a u čiju je izgradnju uloženo 15 milijuna eura.

U rad ga je pustio Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike. Tiziano Giovanneti, izvršni direktor kompanija Fintel Energia Spa i MK Fintel Wind, izrazio je zadovoljstvo što je realizacijom projekta pokazano da poslovanje u Srbiji u novim područjima kao što je zelena energija, ne samo da je moguće, već može biti i uspješno.

Novi model otkupa struje
"Događaj kojem danas nazočni od ključnog je značaja za sektor energetike za cijelu Srbiju. Nakon nekoliko godina čekanja nužnih dozvola, izražavamo zadovoljstvo što je ova greenfield investicija konačno realizirana u Srbiji. Ovo je potvrda naše strateške opredijeljenosti razvoju na tržištu Srbije, i imamo ambiciozan razvojni program, dodatne projekte koje planiramo realizirati u sljedećem razdoblju i veliki broj stranih investitora koji su zainteresirani za partnerstvo s nama. Od rada vjetroparka korist će imati svi, država i društvo u cjelini, općina Kula, mi kao kompanija i prije svega potrošači", izjavio je Tiziano Giovannetti.

 

55milijuna

eura uložila je Erste banka u 'zelene' projekte u Srbiji

Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike, rekao je da je dan u kojem Srbija dobiva prvi vjetropark potvrda dobre politike u području energetike, koju vode vlada RSrbije i ministarstvo energetike.  "To je snažna potvrda da će Srbija svojim poticajnim mjerama osigurati izgradnju većeg broja objekata za dobivanje energije iz obnovljivih izvora. Uskoro će biti usvojen paket od tri uredbe u sklopu kojih će biti definiran i novi model ugovora o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora, koji će omogućiti veću sigurnost investitorima za ulaganje u vjetroparkove i ostale obnovljive izvore. Srbija do 2020. godine treba povećati udio obnovljivih izvora energije u krajnjoj potrošnji sa sadašnjih 21% na 27%, i mi očekujemo da ćemo taj cilj uspjeti ostvariti, prije svega zahvaljujući snažnoj podršci i poticajima države za ulaganje u zelenu energiju", rekao je Antić, dodajući da će prema Akcijskom planu, od ukupno 1092 megavata, 500 megavata biti proizvedeno iz vjetroelektrana.  

Marko Čadež, predsjednik Gospodarske komore Srbije, rekao je da su na tom projektu angažirane domaće kompanija i da su 85% svega što je u Kuli isplanirano i izgrađeno uradile domaće kompanije. Prema njegovim riječima, jedan od najvažnijih zadataka PKS-a je da spaja ovako velike investicije, strane i domaće, s domaćim gospodarstvom, građevinskom operativom, inženjerskim uredima te dobavljačima materijala i dijelova.  

Najviše vjetrenjače u regiji
Vjetropark Kula koji će opskrbljivati srpsku elektroenergetsku mrežu, sastoji se od tri vjetrogeneratora instalirane snage 9,9 megavata. Vjetrogeneratori, koji su najviši u jugoistočnoj Europi, proizvodit će oko 27,000.000 kilovat sati zelene energije, što je dovoljno za potrebe gotovo 8000 kućanstava.

U pripremim radovima korišteni su beton i čelik iz Srbije, angažirane su domaće kompanije i projektantske kuće, dok je u financiranju projekta sudjelovala Erste banka. Iz te banke tvrde da je financiranje projekata obnovljivih izvora energije jedno od njihovih strateških opredjeljenja. "Do sada smo u 'zelene' projekte uložili oko 55 milijuna eura, a suradnja s kompanijom MK Fintel Wind donijela nam je novo iskustvo, jer ovo je prvi vjetropark koji smo financirali, a ovakvu praksu nastavit ćemo i u budućnosti" rekao je Slavko Carić, predsjednik Izvršnog odbora Erste banke. 

Novi projekt u Vršcu

Kostićeva kompanija uskoro gradi drugi vjetropark

Kompanija MK Fintel Wind, kojoj je osnovna djelatnost proizvodnja "zelene" električne energije uskoro će početi i izgradnju drugog vjetroparka, ukupne vrijednosti 11 milijuna eura. Drugi vjetropark nalazit će se u blizini Vršca i opskrbljivat će zelenom energijom oko 5500 kućanstava. Uz povećanja ukupnog energetskog kapaciteta u Banatu, Vojvodini i Podunavlju, kompanija ima u planu investicije u vjetroenergiju u Srbiji i regiji. Svi investitori u vjetroparkove u Srbiji imaju zajamčenog kupca 12 godina, a taj kupac je država koja se obvezala da će otkupljivati zelenu energiju po cijeni od 9,2 eurocenta po kilovatsatu, što je dvostruko više od one po kojoj EPS inače kupuje električnu energiju.

Komentirajte prvi

New Report

Close