Minimalac pospješuje sivu ekonomiju

Autor: Tomislav Oharek , 05. veljača 2015. u 22:00
FOTOLIA

Posljednje istraživanje ukazuje na to da će udjel sive ekonomije u najvećem europskom gospodarstvu ostati na 12% BDP-a.

Istraživači predviđaju da borba protiv rada na crno u Njemačkoj u ovoj godini neće napredovati. Po nekim proračunima, udio sive ekonomije u njemačkom bruto domaćem proizvodu (BDP) iznosi oko 12 posto.

Tržište 1,3 mlrd. eura manje

Dobro stanje na tržištu rada i očekivano mali, ali ipak pozitivni gospodarski rast utječu na ublažavanje razmjera sive ekonomije u Njemačkoj, javlja Deutsche Welle. Na drugoj strani porast socijalnih doprinosa i uvođenje zakonski regulirane minimalne satnice od 8,50 eura stimuliraju širenje rada na crno. To je ishod prognoze Friedricha Schneidera, stručnjak a za sivu ekonomiju sa Sveučilišta u Linzu, koju je napravio s Institutom za primijenjena gospodarska istraživanja (IAW) u Tübingenu.

Prema proračunima istraživača udio sive ekonomije u službenom njemačkom BDP-u ove godine će ostati nepromijenjen u odnosu na lani. On će i dalje iznositi oko 12 posto. Pod sivom ekonomijom se shvaća rad na crno, ali i ilegalno zapošljavanje, na primjer kad neka tvrtka svoje zaposlenike ilegalno “posudi” nekoj drugo te ostale ilegalne djelatnosti čiji je cilj utaja poreza i socijalnih davanja. U studiji se može pročitati da će ukupna vrijednost sive ekonomije zbog predviđenog konjunkturnog razvoja i situacije na tržištu rada pasti za oko 1,3 milijardi eura.

Međutim, dodaje se i kako će lagani rast socijalnih davanja i uvođenje minimalca djeluju u suprotnom smjeru. Autori upravo zbog učinaka ta dva faktora predviđaju stoga da će siva ekonomija u najvećem europskom i drugom svjetskom gospodarstvu ove godine porasti.

U kalkulaciji se kaže da će taj porast donekle ublažiti smanjenje doprinosa za mirovinsko osiguranje s 18,9 na 18,7 posto. Valja istaknuti kako autori studije pritom uopće nisu računali učinak smanjenja opće stope doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje za jedan posto, zato što polaze od toga da će većina osiguravatelja povećati dodatne doprinose. Uzme li se u obzir “ublažavajuće stimulativne” efekte koji utječu na razvoj sive ekonomije, autori pišu “da će u tekućoj godini doći do minimalnog porasta volumena sive ekonomije od 200 milijuna eura”.

OECD ipak malo bolji

Njemačka se, u usporedbi volumena sive ekonomije s drugim zemljama Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), nalazi u sredini liste, slična situacija vlada u primjerice Francuskoj i skandinavskim zemljama. Južnoeuropske zemlje, odnosno Grčka, Italija, Portugal i Španjolska i dalje su na čelu te liste s volumenom sive ekonomije između 18 i 22 posto službenog BDP-a.Ipak, autori studije predviđaju kako će ove godine udjel sive ekonomije u većini država OECD-a biti manji nego lani.     

Komentirajte prvi

New Report

Close