Milijunaša u Kini bit će duplo više do 2025.

Autor: Tomislav Pili , 23. svibanj 2021. u 22:00
Foto: Reuters

Rastuća srednja klasa snažno će povećati osobnu potrošnju što će dugoročno biti temelj kineskog gospodarstva, smatraju analitičari.

Broj milijunaša u Kini u idućih pet godina će se udvostručiti, a srednja klasa će se povećati za gotovo 50 posto, procjenjuje britanska banka HSBC.

Kako prenosi Bloomberg, analitičari te banke s razgranatim poslovanjem u Aziji očekuju da će se povećanje bogatstva snažno odraziti na povećanje osobne potrošnje.

Broj bogatih Kineza – koje HSBC definira kao one s najmanje 10 milijuna juana (1,55 milijuna dolara) investabilne imovine – vjerojatno će porasti sa sadašnjih više od 2 milijuna na 5 milijuna ljudi.

Podloga rasta

Broj Kineza koji danas pripadaju srednjoj klasi procjenjuje se na 340 milijuna, a do 2025. bit će ih 45 posto više, odnosno preko 500 milijuna, smatraju u HSBC-u.

“Rastuća srednja klasa bit će podloga srednjoročnog i dugoročnog ekonomskog rasta, a snažnija osobna potrošnja ojačat će domaću potražnju, poslovno povjerenje i kapitalna izdvajanja”, napisala je skupina HSBC-ovih ekonomista predvođenih Qu Hongbinom.

“Rastuća srednja klasa također će povećati uvoz roba i usluga te privući strane kompanije na ulaganja u Kini”, dodaje se u istraživanju. Porast bogatstva među građanima pomoći će Kini u izbjegavanju pada u takozvanu “zamku srednjeg dohotka” te će pridonijeti vladinim naporima da gospodarstvo preobrazi iz onog temeljenog na industriji i izvozu prema ekonomiji temeljenoj na osobnoj potrošnji.

8,5

posto godišnje rast će imovina kineskih kućanstava do 2025. godine, procjenjuje HSBC

“Nije pretjerano reći da srednja klasa može biti kralježnica kineske strategije dualne cirkulacije”, stoji u analizi HSBC-a. Stav britanske banke baca drugo svjetlo na višegodišnji demografski problem koji je lanjski popis stanovništva ponovno naglasio.

Podsjetimo, službeni rezultati objavljeni prije desetak dana pokazali su da je između 2010. i 2020. kinesko stanovništvo poraslo za svega 5,4 posto te da ubrzano stari.

Osma najveća potrošnja

Ako stopa nataliteta nastavi opadati ovom dinamikom, stručnjaci upozoravaju da će se razina osobne potrošnje smanjiti, što će se loše odraziti na bilo koju kompaniju koja se oslanja na prodaju na kineskom tržištu.

Dio zapadnih analitičara stoga smatra da će kinesko stanovništvo početi opadati prije nego što ta država dosegne standard zapadnih gospodarstava. Međutim, analiza HSBC-a pokazuje da će imovina kineskih kućanstava svake godine rasti za 8,5 posto u idućih pet godina.

Do 2025. njihova investabilna imovina trebala bi dosegnuti 300 bilijuna juana, odnosno oko 300 posto kineskog BDP-a iz prošle godine. Veća srednja klasa s višom razinom prihoda rezultirat će i rastućom potražnjom za kvalitetnim proizvodima i uslugama.

Analitičari smatraju da bi Kina mogla svjedočiti povećanju osobne potrošnje za 1,1 bilijun dolara godišnje za svakih 20 dolara povećanja osobne potrošnje novostvorene srednje klase.

To će učiniti ukupnu potrošnju kineske srednje klase osmom najvećom u svijetu. Međutim, kako će zemlja postajati bogatija, tako će se širiti i imovinski jaz, odnosno povećavat će se nejednakost. Naime, jedan posto najbogatijih kućanstava u Kini posjedovat će trećinu imovine.

Stoga HSBC smatra kako bi kineska vlada trebala uvesti dodatne mjere radi ograničavanja rasta nejednakosti.

Komentirajte prvi

New Report

Close