Milijarde dolara za razvoj novih lijekova za hepatitis

Autor: Marija Crnjak , 10. lipanj 2014. u 22:00
Procjena je da je tržište eksperimentalnih lijekova protiv hepatitisa C teško oko 20 milijardi dolara/FOTOLIA

U Hrvatskoj prema procjeni epidemiološke službe ima oko 39.000 osoba zaraženih virusnim hepatitisom C.

Inovativna farmaceutska kompanija Gilead, koja je prva izašla na tržište s novim lijekom za hepatitis C, upravo je dobila jakog konkurenta koji ulazi u proizvodnju  eksperimentalnog lijeka s jednakim djelovanjem. Globalna kompanija Merck, koja je također posvećena inovativnim biološkim lijekovima, s ciljem razvijanja novih kombinacija lijekova kupuje tvrtku Idenix Pharmaceuticals, plativši za transakciju rekordnih 3,85 milijardi dolara.

Obje kompanije u idućih nekoliko godina planiraju razviti kombinaciju lijekova koja bi trebala biti djelotvorna za većinu oblika bolesti. Merck je ovom transakcijom dobio treću komponentu svog budućeg lijeka koji će u jednoj tableti ne samo brže liječiti posljedice već i smanjiti mogućnost povratka bolesti, ističu u kompaniji. Inače, procjena je da je tržište eksperimentalnih lijekova protiv hepatitisa C teško oko 20 milijardi dolara, s oko 170 milijuna ljudi koji su zaraženi virusom hepatitisa C. Kad je u pitanju utrka ovih dviju globalnih kompanija, analitičari prednost dajku Mercku čija je dvojna terapije već pokazala dobre rezultate u kliničkim studijama, zaustavivši bujanje virusa u 98 posto slučajeva uz slabe nuspojave.

Inače, u Hrvatskoj prema procjeni epidemiološke službe ima oko 39.000 osoba zaraženih virusnim hepatitisom C, a sudeći prema raspravama ovih dana, sustav financiranja liječenja oboljelih od hepatitisa daleko je od idealnog. Naime, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje donio je odluku da će od 1. lipnja bolnice financirati terapiju za liječenje oboljelih od hepatitisa iz vlastitih proračuna. Iz udruge oboljelih HEPATOS uslijedila je hitan zahtjev da se odluka povuče, jer je diskriminatorna zbog ograničenih sredstava bolničkih proračuna. U udruzi traže da im se omogući ravnopravna dostupnost liječenju, kao i svim drugim bolesnicima čije se liječenje provodi iz pozicije posebno skupih lijekova. U HZZO-u pak pojašnjavaju da su odlučili donijeti jasnije kriterije za liječenje i praćenje učinka liječenja hepatitisa, nakon što je uočen značajan rast troškova za liječenje u ovoj godini.

Tvrde i da je u osnovnu listu lijekova i na popis posebno skupih lijekova tijekom 2013. godine stavljeno nekoliko lijekova za liječenje kroničnog hepatitisa B i C. "Uočeno je kako u različitim dijelovima Hrvatske postoje određeni neujednačeni stavovi oko liječenja, sheme primjene lijekova te kriterija, i ovise o specijalistima koji preporučaju liječenje. S druge strane, ne postoje cjeloviti podaci o točnom broju oboljelih, kao niti o broju potencijalnih novih kandidata za uključivanje u liječenje. Ono što je alarmantno za HZZO bio je podatak da je trošak liječenja u 2013. godini za sve oboljele koji su se liječili lijekovima za liječenje hepatitisa s Popisa posebno skupih lijekova iznosio oko 13,4 mil. kuna, a samo u prvom kvartalu 2014. iznosi 11,2 mil. kuna", pojasnili su u Zavodu te ističu da nijedan pacijent neće ostati bez lijeka. U suprotom pozivaju pacijente da se jave HZZO-u koji će napraviti kontrolu zdravstvene ustanove u kojoj se liječi oboljeli kojem je uskraće lijek.

Komentirajte prvi

New Report

Close