Hrvatski premijer Zoran Milanović boravit će u petak u posjetu Latviji, zemlji koja je 2009. bila suočena s bankrotom i velikim nezadovoljstvom svojih građana, ali je nakon oštrih rezova uspjela zabilježiti rast i pad nezaposlenosti.
Premijer Milanović sastat će se sa svojim latvijskim kolegom Valdisom Dombrovskisom s kojim će, po najavi koja stoji na stranici latvijske vlade, "razgovarati o mogućnostima bliže bilateralne suradnje, uključivo suradnju u okviru EU-a".
Šefovi dviju vlada razmotrit će bilateralni politički dijalog, latvijsko predsjedanje EU-om 2015. i najnovije događaje u Hrvatskoj nakon ulaska u EU. Pored toga, teme će biti i jačanje ekonomskih odnosa, obrazovna suradnja i kulturni projekti, dodaje se.
To će biti prvi bilateralni sastanak na najvišoj razini dužnosnika iz Hrvatske i Latvije nakon hrvatskog pristupanja EU-u 1. srpnja ove godine. Prošle je godine Latviju posjetio predsjednik Ivo Josipović.
Ta pribaltička europska država koja je u EU ušla 2004. bila je 2008. i 2009. u dubokoj recesiji, suočena sa žestokim prosvjedima nezadovoljnih građana zbog ekonomske situacije u državi. Vlada je potom uvela stroge mjere štednje, koje su uključile kresanje plaća, proračuna i velika otpuštanja u državnom sektoru.
Danas ta zemlja od 2,2 milijuna stanovnika bilježi gospodarski rast i pad nezaposlenosti, te zadovoljava kriterije za ulazak u eurozonu – proračunski deficit, inflaciju i javni dug – pa će 1. siječnja 2014. uvesti euro, deset godina nakon ulaska u Europsku uniju, čime će postati 18. članica eurozone. Gledajući latvijsko baltičko susjedstvo, Estonija je euro već uvela, a Litva bi to željela učiniti 2015.
Ekonomski rast bio je prošle godine 5,6 posto, što je bila najviša stopa rasta u EU, a u drugom kvartalu 2013., po nedavnoj statistici Eurostata, iznosio je 4,3 posto u odnosu na drugi kvartal 2012.
Nezaposlenost se s 15,7 posto koliko je iznosila u drugom kvartalu 2012. smanjila na 11,5 posto u drugom kvartalu ove godine.
Neki analitičari međutim govore da su oštri potezi koji su doveli do gospodarskog rasta ujedno uzrokovali i teško socijalno stanje, a da je pad nezaposlenosti rezultat velikim dijelom odlaska Latvijaca u druge zemlje u potrazi za poslom.
Premijer Dombrovskis je u nedavnom intervjuu hrvatskim medijima kazao da je emigracija veliki problem u Latviji te da je to prirodna posljedica slobodnog kretanja radne snage u EU, ali je, naravno, negativna pojava za državu. Jedini odgovor je daljnji ekonomski rast i otvaranje radnih mjesta na što se država pokušava, kako je rekao, koncentrirati i vratiti dio svoje dijaspore u zemlju.
Latvija je nakon ulaska hrvatske u EU otvorila svoje tržište rada za hrvatske građane.
Uz razgovore sa šefom latvijske vlade, premijer Milanović trebao bi se tijekom posjeta sastati i s predsjednikom države Andrisom Berzinšom te predsjednicom parlamenta Solvitom Aboltinom, a sudjelovat će i na vanjskopolitičkom i sigurnosnom forumu pod nazivom "Riga Conference 2013.".
Osmi puta zaredom Riga će u petak i subotu biti domaćin te konferencije čije će se ovogodišnje rasprave fokusirati na obranu, ekonomske i sigurnosne izazove pred kojima se nalaze EU i NATO, na Istočno partnerstvo i odnose s Rusijom. Dvodnevni događaj organiziraju zajednički Latvijska transatlantska organizacija (LATO), te latvijska ministarstva obrane i vanjskih poslova.
"To je jedinstvena prigoda za konstruktivni dijalog o međunarodnim sigurnosnim pitanjima među vodećim globalnim čimbenicima", kaže se u najavi konferencije na kojoj će premijer Milanović u petak govoriti u okviru teme "Je li Europa i dalje čimbenik globalnog gospodarstva".
Na konferenciji će sudjelovati i pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju Kolinda Grabar Kitarović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu