Meta je najavila velike promjene na svojim platformama, prilagođavajući pravila moderiranja sadržaja konzervativnijim stavovima i željama novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.
Najava je izazvala brojne reakcije – konzervativci su promjene pozdravili, dok stručnjaci za dezinformacije upozoravaju na moguće negativne posljedice. Umjesto provjeravatelja činjenica, koje konzervativci često kritiziraju, uvode se blaža pravila za objavljivanje konzervativnih stavova.
“Nedavni izbori izgledaju kao kulturna prekretnica u kojoj ponovno postaje prioritet sloboda govora”, pojasnio je u objavi svoj potez Zuckerberg, opravdavajući nova, opuštenija pravila moderiranja sadržaja na Facebooku, Instagramu i Threadsima.
“Vlade i tradicionalni mediji sve više guraju cenzuru”, dodao je, ponavljajući desničarsku tezu kojom se pokušava diskreditirati provjera činjenica.
Ograničenja padaju
Budući da je Meta dominantna sila u industriji s milijardama korisnika diljem svijeta, ove promjene će imati dalekosežne posljedice, oblikujući značajne dijelove interneta na način koji je prihvatljiviji Trumpovim pristašama.
Zuckerbergove objave djelovale su kao da su izravno upućene Trumpu, osobito zato što je Meta odluku prvo ekskluzivno podijelila na “Fox & Friends”, jednoj od Trumpovih omiljenih TV emisija, piše CNN. Novoimenovani šef za politiku Mete, Joel Kaplan, bivši viši savjetnik Georgea W. Busha, pridružio se voditeljima Foxa, potpuno se slažući s okvirom emisije koji suprotstavlja “cenzuru” i “slobodu”.
Trump i neki njegovi ključni saveznici u prošlosti su oštro kritizirali Zuckerberga i Facebook. Novi-stari američki predsjednik jednom je optužio Zuckerberga za miješanje u izbore i zaprijetio mu zatvorom “do kraja života”.
Meta ima mnogo poslovnih interesa koji su vezani za američku vladu. Naime, Savezna trgovinska komisija (FTC) vodi antimonopolski slučaj protiv tvrtke koji bi trebao na sud u travnju. Predsjednica FTC-a na odlasku, Lina Khan, izjavila je za CNBC kako Meta možda “želi povoljan dogovor” s Trumpovom administracijom te je izrazila nadu da budući regulatori to neće dopustiti.
Zuckerberg je, dotaknuvši dvije popularne teme s desnice, rekao kako će tvrtka “ukloniti mnoga ograničenja vezana za teme poput imigracije i rodnih pitanja koja su glavni trend društvenih rasprava”. Tvrtka će ukinuti partnerstva s neovisnim skupinama za provjeru činjenica tzv. fact-checkerima i prijeći na sustav poput “community notes” na platformi X, odnosno provjere u zajednici.
Zuckerberg je ustvrdio kako su “provjeravatelji činjenica politički pristrani te su uništili više povjerenja nego što su ga izgradili, osobito u SAD-u”. Općenito, Meta će biti mnogo fleksibilnija prema sadržaju na Facebooku i drugim platformama.
“Želimo ukloniti suvišnu regulaciju koja je naša pravila učinila previše restriktivnima i sklona pretjeranom provođenju”, napisao je Kaplan u objavi na blogu. Meta će ublažiti pravila i “podesiti sustave tako da zahtijevaju puno veću razinu sigurnosti prije nego što se sadržaj ukloni”, dodao je Kaplan.
Konzervativci su odmah pozdravili promjene u Meti, dok su drugi, uključujući stručnjake za dezinformacije, upozorili da će platforme Mete postati još više ispunjene lažnim sadržajem i govorom mržnje.
Sami procijenite…
Novinarka Jane Lytvynenko napomenula je na Bluesky platformi kako Facebook i Google “ financiraju provjeravatelje činjenica diljem svijeta” te da “postoje redakcije kojima to financiranje znači opstanak”. “Za one koji koriste platforme to znači da su opet prepušteni sami sebi, da razaznaju što je istinita informacija, a što nije”, dodala je Lytvynenko.
U Hrvatskoj je Faktograf.hr, treća strana koja je u partnerskom programu s Metom. Kako stoji u objavi Ane Brakus, izvršne direktorica udruge Faktograf na njihovim stranicama: “Ova odluka u ovom trenutku odnosi na SAD. Što će se i kako događati u ostatku svijeta, a posebno u EU, u ovom trenutku nije jasno.
Meta je, kao i druge velike online platforme, podložna određenim regulacijama za koje se nadamo da će nastaviti štititi integritet informacija u europskom javnom prostoru”, stoji i između ostalog u izjavi A. Brakus, koja dodatno ističe: “Faktograf.hr je radio i prije nego se pridružio Metinom fact-checking programu te će nastaviti raditi i ako Meta odluči program u potpunosti ukinuti jer duboko vjerujemo da građani imaju pravo na činjenično točne informacije”.
“Rad fact-checkera ni u jednom trenutku nije predstavljao cenzuru. Odluke o tome koji će sadržaj uklanjati, i na koje načine će ga regulirati, uvijek je i isključivo donosila jedino Meta”, kazala je objavi A. Brakus te dodala: “koliko je nama poznato, sadržaj se nikad nije uklanjao samo zato što su fact-checkeri provjeravali je li točan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu