Britanska premijerka Theresa May okončala je u petak trodnevni posjet Kini, a iz Azije se vraća s "punom vrećom darova" – ugovorima vrijednima 9,3 milijardi funti (13,3 milijardi dolara). Nakon referendumske odluke o izlasku iz Europe, Britanija pokušava obnoviti svoj status globalne trgovačke sile, a Kina kao druga gospodarska sila svijeta visoko je na listi država s kojima London želi sklopiti ugovor o slobodnoj trgovini.
Govoreći na forumu u Šangaju, May je kazala kako Britanija želi doprinijeti viziji globalizacije predsjednika Xi Jinpinga i otvorenijoj kineskoj ekonomiji. "U međuvremenu, Ujedinjeno Kraljevstvo priprema se za napuštanje Europske unije. Želimo postati još globalnija Britanija, produbljujući naše trgovinske odnose s nacijama širom svijeta – uključujući Kinu", naglasila je May, a prenosi Reuters.
Dogovorenih 9,3 milijardi funti poslova otvorit će 2500 radnih mjesta u Velikoj Britaniji, priopćio je službeni London. Samo su britanske financijske tvrtke dogovorile poslova vrednijih od milijardu funti što će otvoriti 890 radnih mjesta, tvrdi vlada bez dubljeg pojašnjenja. Premijerka May je naglasila kako 50.000 britanskih tvrtki uvozi robu iz Kine, a više od 10.000 prodaje svoje proizvode u azijskoj velesili.
S druge strane, Kina promatra Britaniju kao važnog saveznika u stvaranju slobodnijeg globalnog tržišta, unatoč raširenoj zabrinutosti zapadnih kompanija oko ograničavanja pristupa kineskom tržištu. Tijekom sastanka s May u četvrtak, predsjednik Xi je istaknuo kako "dvije države trebaju dati novi smisao bilateralnim odnosima kako bi iskovale unaprijeđenu verziju 'zlatne ere' u svojim odnosima", prenijeli su kineski državni mediji. U Pekingu posebno cijene britansku podršku Azijskoj infrastrukturnoj investicijskoj banci iza koje stoji Kina te projektu Novog puta svile kojem je Xi idejni začetnik.
Poruka ministra
Ne žele carinsku uniju s EU
Britanski ministar trgovine Liam Fox izjavio je u petak kako je teško zamisliti da će Britanija ostati nakon Brexita u bilo kakvom obliku carinske unije s Europom. Ako Britanija želi ostvariti prednosti trgovine s rastućim tržištima, mora biti izvan takvog oblika povezivanja. "Vrlo je teško vidjeti kako je ostanak u carinskoj uniji kompatibilan s neovisnom trgovinskom politikom jer bi u tom slučaju bili ovisni o uvjetima koje je Europska unija ispregovarala u trgovinskoj politici i trebali bi ih slijediti", istaknuo je Fox.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu