Dijametralno suprotstavljene Grčka i Europa s nepomirljivim stavovima o štednji i reformama dodatno su se ukopale na svojim stranama. Premda je grčki premijer Alexis Tsipras računao na jeftin novac Europske središnje banke uoči najavljenog tiskanja milijardi eura za pomoć eurozoni, čelnik ECB-a Mario Draghi poručio je da to za Grčku više nije opcija, piše Financial Times.
Draghijevo odbijanje grčkih obveznica kao kolaterala za zajmove ECB-a, grčkim bankama je efektivno zatvorilo ‘pipu’ jeftine likvidnosti i to samo nekolikko tjedana prije početka programa otkupa obveznica. ECB-ovo Vijeće guvernera, u kojem sjede guverneri nacionalnih banka zemalja eurozone, tu je odluku donijelo u srijedu unatoč grčkom lobiranju po Europi.
Inače, klauzula da se grčkom dugu omogući da se koristi kao kolateral unatoč postojećem rejtingu ‘smeća’ trebala je isteći krajem veljače u slučaju da Vlada koju vodi Syriza stranka Alexisa Tspirasa provede svoju prijetnju i odutane od reformi na koje se obvezala u svom ‘bailout’ programu.
U skladu s pravilima
Iz ECB-a su poručili da je njihova prijevremena odluka ‘u skladu s pravilima eurzone budući da se u postojećem trenutku ne može pretpostaviti uspješno zaključenje programa’.
240 milijardi eura
vrijedi bailout program o kojem Grčka želi opet pregovarati
Zabrana sudjelovanja u otkupu obveznica vrijedi i za dug s državnim garancijama grčke Vlade koji su značajan kolateral najvećim tamošnjim bankama.
Oštro ‘ne’ iz Frankfurta prije očekivanog roka signal je odlučnosti ECB-a da prema Ateni zauzme nepokolebljivu poziciju i ne dozvoli da se domogne jeftinog novca u tri mjeseca između izlaska iz bailout programa i pregovaranja ‘novog ugovora’ s čelnicima eurozone kojem se ministar financija Yanis Varoufakis nada sklopiti početkom lipnja. Odluka Europske središnje banke došla je nakon sastanka Varoufakisa i Draghija u Frankfurtu. Potez je grčka strana prokomentirala riječima da će donijeti pritisak na EU da zaključi “međusobno blagotvoran sporazum između Grčke i njezinih partnera”.
Pad eura
Na Dragijev potez odmah su reagirala svjetska financijska tržišta. Vrijednost zajedničke europske valute pala je za gotovo posto prema američkom dolaru na 1,1366 dolara, dok su dionice na američkim burzama izgubile na vrijednosti. Marc Chandler, globalni direktor za valute u Brown Brothers Harrimanu za Fianncial Times prokomentirao je da da se na tržištu trenutno čini kako je “Europska središnja banka zaoštrila igru te da tržišta vide veći rizik. Investitori razmišljaju da je bolje da uzmu profite i pričekaju sa strane dok ne dobiju jasniju sliku”.
Neovisno o odluci iz Franfurta, grčki državni dug i dalje se može koristiti kao za kredite za likvidnost, no kod grčke središnje banke na koju u tom slučaju pada sav rizik. Nova grčka Vlada na čelu s Alexisom Tsiprasom premoćno je dobila izbore na obećanju da odustaje od programa reformi i stroge štednje u sklopu sporazuma o financijskoj pomoći EU i MMF-a vrijednom 240 milijardi eura. v
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu