Dio makedonske javnosti i oporba traži da vlasti te zemlje zaustave izgradnju novog milijunskog projekta u glavnom gradu Skoplju, iznad rijeke Vardar, javlja Al Jazeera Balkans. Nakon ovogodišnjih poplava koji su pogodile Makedoniju, javnost izvan vladajućih struktura stranke VMRO-DPMNE traži da se prekine izgradnja panoramskog kotača u središtu Skoplja, koji nalikuje na poznati London Eye.
Pozivaju da se sredstva usmjere na infrastrukturne projekte, kojima bi se spriječile katastrofe poput onih nedavnih. Za taj sporni projekt makedonske vlasti planiraju potrošiti gotovo 19 milijuna eura, dok oporbeni Socijaldemokratski savez Makedonije poziva da se gradnja zaustavi, tvrdeći da se već u startu potrošilo pet milijuna eura, te pozivaju da se preostali novac prenamijeni.
Spomenici i vladine zgrade
"Cijelo vrijeme protivimo se izgradnji, ne samo ovog kotača ludila, kako ga nazivamo, nego svih prijedloga iz projekta Skoplje 2014. koji nisu u interesu građana. Bilo bi daleko bolje novac iskoristiti za čišćenje riječnih korita, izgradnju učinkovitijeg sustava zaštite od poplava ili hidrometeorološkog sustava koji bi na vrijeme obavijestio građane", kaže Damjan Mančevski, potpredsjednik SDSM-a.
19milijuna
eura stoji gradnja panoramskog kotača na Vardaru
Na projekt Skoplje 2014. dosad je potrošeno više od 650 milijuna eura. Riječ je o projektu financiranom od strane vlade Makedonije, koju predvodi vladajuća stranka VMRO-DPMNE, s ciljem promjene izgleda glavnog grada prema "više klasičnom" stilu. Projekt koji je službeno najavljen 2010. godine uglavnom se sastoji od izgradnje muzeja i vladinih zgrada, kao i podizanja spomenika s povijesnim ličnosti iz regije Makedonije, među kojima je najpoznatiji onaj Aleksandru Makedonskom, koji se službeno ipak ne zove tako već "Ratnik na konju". U sklopu projekta planirano je 20 zgrada i više od 40 spomenika u Skoplju.
Opasne promjene korita
Sam projekt Skoplje 2014. bio je kritiziran od strane različitih skupina od početka, prije svega zbog golemih troškova u zemlji s visokom stopom nezaposlenosti i siromaštva. Panoramski kotač treba biti izgrađen između Kamenog mosta i mosta Goce Delčev. Planirano je da ima promjer od 57 metara, a da bude 73 metra iznad obale Vardara, zbog čega se protive i arhitekti koji tvrde da je izgradnja takve konstrukcije opasna intervencija na rijeci koja prolazi kroz glavni grad. "Bilo koja intervencija na koritu Vardara je ozbiljna stvar, da ne kažem opasna. Najblaže rečeno, ideja za izgradnju ovakvog objekta je nerazumna, zato što znamo s kakvom poplavom se Skoplje sučelilo 1962. godine. Regulacija rijeke Vardar, nakon potresa 1963. godine, bio je najveći inženjerski i urbanistički projekat u sprječavanju posljedica uočenih nakon te poplave", rekla je Ana Radonjić iz Udruženja arhitekata Makedonije.
Mančevski
Bolje je novac iskoristiti za čišćenje riječnih korita i obranu od poplave.
Panoramskom kotaču protivi se i Andrej Žernovski, načelnik skopske općine Centar. Kaže da općina nema mehanizama kojim bi mogla zaustavi izgradnju. Sve što je na rijeci Vardar i njenom koritu, kao i sama obala, pod upravom je Grada Skoplja. "Načelno sam protiv svih gradnji u sklopu projekta Skoplje 2014., bez obzira jesu li kič i koliko koštaju i što su osam puta veće od planiranog. Makedoniji nedostaju bolnice, nema opreme, škole i vrtići su nam u očajnom stanju. Nemamo studentski dom, a novac se troši na stvari koje ljudski razum teško može prihvatiti", rekao je načelnik općine Centar.
Struka pokopala projekt
'Politička manipulacija urbanizmom'
Projekt Skoplje 2014. slučaj je političke manipulacije urbanizmom, piše Čovjek i prostor, časopis Udruženja hrvatskih arhitekata. "Urbanistički i arhitektonski događaji u Skoplju vrh su sante jedne kompleksne povijesne i sociološke situacije. Većina zgrada naslijeđe je socijalističkog razdoblja, u stilu moderne, jer je jugoslavenska arhitektura jasno stremila prema međunarodnoj moderni. Današnja vlast, neskriveno prezirući socijalističku prošlost, ne pravi razliku između naslijeđa moderne i povijesnog razdoblja u kojem je nastala, nastojeći izbrisati sve fizičke tragove iz tog vremena", navodi se u časopisu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu