Mađarska vlada uvela je bankama, energetskim i multinacionalnim kompanijama obavezu uplate doprinosa za financiranje obrane.
Mađarska je u svibnju 2022. bankama, osiguravateljima, maloprodajnim i energetskim tvrtkama, telekomima i avioprijevoznicima uvela porez na ekstraprofit od 2,8 posto, istaknuvši da će prihod koristiti za potporu komunalnim tvrtkama i za financiranje obrane u uvjetima skoka cijena zbog ruske invazije na Ukrajinu.
“Rat se otegnuo, nema naznaka poboljšanja u politici sankcija koju Bruxelles provodi i to će dovesti do drastičnog povećanja cijena”, rekao je Orban u svibnju 2022.
Mađarska regulira cijene energije za kućanstva pa su komunalne tvrtke bile pod pritiskom, a “moramo neodložno ojačati i vojsku”, dodao je mađarski premijer, dodavši da će troškove financirati iz poreza na ekstraprofit koji će naplaćivati za 2022. i za 2023.
U 2024. porezna stopa na ekstraprofit trebala je biti snižena s 2,8 na jedan posto, uz napomenu vlade da će uvjet biti ulaganja i istraživanja.
Kompanije će plaćati porez na ekstraprofit po stopi od 2,8 posto i u ovoj godini, prema riječima pročelnika kabineta premijera Viktora Orbana Gergelyja Gulyása. Obveznik je i mađarska naftna grupa MOL, koja je u ovoj godini računala na nižu kamatnu stopu.
Vlada je MOL-u bila podigla poreznu stopu na razliku između tržišne cijene nafte i one na londonskom tržištu i u Rusiji, sa 40 na 95 posto, što znači da je kompanija gotovo cijeli ekstraprofit isplaćivala mađarskoj državi.
Budimpešta je objavila i da će od multinacionalnih kompanija, banaka i energetskih tvrtki zatražiti da podupru nacionalnu sigurnost uplatom “doprinosa za obranu”, ne navodeći detalje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu