Najnovije geološko-seizmičko ispitivanje područja gdje bi se izgradio drugi blok nuklearke Krško pokazalo je da je ono sigurno od potresa, objavila je u nedjelju Slovenska tiskovna agencija STA koja se poziva na istraživanje što ga je lani naručila tvrtka Gen energija, vlasnica slovenskog dijela nuklearke Krško.
Naime, u novom koalicijskom ugovoru koji priprema vlada slovenske premijerke Alenke Bratušek predviđa se i održavanje referenduma o gradnji drugog bloka nuklearke Krško, javila je u subotu Slovenska televizija.
Referendum bi se održao prije završetka redovnog mandata sadašnje vlade, odnosno do 2015. Savjetodavni referendum o mogućnosti gradnje drugog bloka koji bi koštao između 3,5 i 4 milijarde eura održao bi se jer je drugi blok predviđen još uvijek važećim planom razvoja Slovenije do 2023., ali je upitno financiranje tog projekta, a protive mu se i nevladine udruge.
Ukoliko bi do gradnje došlo, vlasnik novog bloka bila bi Gen-energija, tvrtka koja upravlja slovenskim dijelom nuklearke Krško. Mogućnost gradnje drugog bloka, u slučaju porasta potrebe za električnom energijom i nedostatka drugih izvora energije, prva je u plan stavila prva vlada Janeza Janše 2008.
Studija koju je uz suradnju slovenskih stručnjaka vodila američka tvrtka Rizzo Associates, a čiji su nalazi nedavno predani Gen energiji, pokazala je da je tektonika područja gdje bi se gradio drugi blok nuklearke u Krškom takva da su "sigurnosni rizici inženjerski zanemarivi", a tektonski procesi na području krške kotline "manje dinamični od stručnih predviđanja", objavila je Slovenska tiskovna agencija.
U Gen energiji pojašnjavaju da su međunarodni i domaći stručnjaci u svom izvješću jedinstveni u ocjeni da tektonski prijelom Libna vjerojatno i nije prava tektonska prijelomnica. Zato su, navodi izvješće, sigurnosni rizici vezani uz tu pojavu inženjerski zanemarivi i nalaze se unutar postojećih upravnih ograničenja. Slovenska Vlada o gradnji drugog bloka nuklearke, koji je strateškim dokumentima planiran do 2023. godine, namjerava konzultirati građane koji bi se o tome izjasnili na savjetodavnom referendumu, prije jeseni 2015. godine, kad završava mandat sadašnje vlade.
Pretpostavlja se da bi gradnja drugog bloka nuklearke stajala od 3,5 do 4 milijarde eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Tko im može vjerovati nakon svega ?
Mnoge države poslije poznatih havarija zatvaraju projekte o nuklearkama .
Sve mi se čini da će u mogućem slučaju nesreće svi Hrvati živjeti u Dubrovačko-Neretljanskoj Županiji.
Uključite se u raspravu