Srbija je 1. siječnja otvorila tržište električne energije za poduzeća koja imaju više od 50 zaposlenih, više od 10 milijuna eura prihoda godišnje i jedan priključak na srednjem naponu.
Riječ je o oko 3200 tvrtki kojima prestaje pravo opskrbe električnom energijom po reguliranoj cijeni pa će trebati izabrati opskrbljivača strujom. Problem je, kako kažu u Privrednoj komori Srbije, da većina gospodarstvenika liberalizaciju tržišta koje se najavljuje već dulje vrijeme, dočekuje potpuno nespremno. Gospodarstvenici ukazuju na nedostatak informacija o otvaranju tržišta i nedostatak znanja o načinu definiranja natječaja koji će morati raspisati prilikom izbora novog opskrbljivača, naglašavajući da se ugovorom neće moći precizirati kvaliteta isporučene električne energije.
3200tvrtki
mora izabrati opskrbljivača električnom energijom
Čekaju priliku
Za sada je u Srbiji registrirano oko 70 opskrbljivača električnom energijom, od kojih je 30 aktivno. Kako prenosi eKapija, članica savjeta Agencije za energetiku Srbije Ljiljana Hadžibabić izjavila je da brojka od 70 opskrbljivača nije realna te da neaktivne tvrtke vjerojatno samo čekaju da vide kako će se razvijati tržište i hoće li biti mjesta i za njih.
Favoriziranja EPS-a
Nju brine kako će opskrbljivači birati kupce. "Vjerojatno će se opskrbljivači odlučivati za one koji imaju predvidljivu i ravnomjernu potrošnju i uredno plaćaju. Problem će nastati kod onih koji ne zadovoljavaju takve uvjete", kazala je Hadžibabić za eKapiju. Za razliku od Hrvatske ili Makedonije, u Srbiji nije zakonski propisano da računi za električnu energiju i za usluge mrežnog distributera moraju biti razdvojeni. "Kod nas u nacrtu Zakona o energetici to još nije navedeno, ali ćemo se potruditi da se to riješi", kazala je Hadžibabić, preporučivši kupcima da zatraže razdvojen račun budući da račun za uslugu mrežnog operatora mora pružiti informacije kako mijenjati način potrošnje da bi račun bio manji. I ona je naglasila da kupci još uvijek nisu spremni, usprkos tome što se za liberalizaciju spremaju još od 2008. Promjena opskrbljivača za kupca je besplatna i trebala bi trajati najduže 21 dan.
70tvrtki
u Srbiji registrirano je za opskrbljivanje strujom
Zahtjev za rezervnom opskrbom podnosit će kupci koji nisu uspjeli pronaći novog opskrbljivača nakon prestanka ugovora s prethodnim, kao i oni koji nisu izabrali novog opskrbljivača. Ugovor s rezervnim opskrbljivačem trajat će najduže 60 dana, a tada će se potrošač isključivati s opskrbne mreže. Rezervni opskrbljivač do 1. siječnja bila je Elektroprivreda Srbije, ali je Ministarstvo energetike krajem rujna raspisalo natječaj za novog opskrbljivača. Pojedini opskrbljivači svejedno smatraju da se određenim odredbama favorizira EPS. Velika češka elektroenergetska tvrtka ČEZ također je iskazala interes da uđe na srpsko tržište, ali je njihov direktor predstavništva za Srbiju Ljubin Popovski kazao da će prije konačne odluke pričekati donošenje novog Zakona o energetici.
Uspjeh Elektroprivrede
Samo Messer otišao GEN-I-ju
Potrošači električne energije visokog napona u Srbiji su od početka 2013. godine u obvezi kupnje struje izravno na tržištu. Od 27 kupaca, 26 ih je potpisalo ugovor o potpunoj opskrbi s Elektroprivredom Srbije (EPS), a samo je kompanija Messer potpisala s drugim opskrbljivačem, slovenskim GEN-I-jem, piše eKapija. Do 1. siječnja 2015. sve tvrtke će birati opskrbljivača na tržištu, a domaćinstva u Srbiji će također moći sudjelovati na slobodnom tržištu, s tim da će zadržati mogućnost korištenja javne opskrbe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu