Stanogradnja u BiH u proteklih pet godina gotovo je prepolovljena. Prošle godine završena je izgradnja samo 1872 stana, što je za 49% manje u odnosu na 2010. godinu, kada ih je izgrađeno 3669. Naravno, time je prema podacima Agencije za statistiku BiH, znatno srezan i broj kvadrata novoizgrađenog stambenog prostora, pišu Nezavisne novine.
Broj završenih stanova prošle godine bio je za 23,3% manji u odnosu na 2014. godinu. Stanovi koji su izgrađeni prošle godine imali su ukupnu površinu od 105.326 četvornih metara, što je gotovo dvostruko manje u odnosu na 2010. godinu, kada su zauzimali 196.276 kvadrata. Sindikalni lider tvrde da je pad u stanogradnji posljedica nedostatka novca kod potencijalnih kupaca. "Pala je kupovna moć stanovništva. Upitno je i kada će se prodati tih oko 1800 stanova, koji su izgrađeni prošle godine. Kupci su nezainteresirani, pa investitori nemaju kome prodati stanove", rekla je Dragana Vrabičić, predsjednica Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS.
Ona ocjenjuje da se ni ove godine neće dogoditi oporavak u sektoru stanogradnje. "Jedini rast koji se može dogoditi jeste onaj u negativnom pravcu. To je vrlo loše za građevinske kompanije, a time i za radnike u tom sektoru", smatra Vrabičić. Dženana Hodžić, tajnica Udruženja za građevinarstvo i industriju građevinskog materijala pri Privrednoj komori FBiH, objašnjava da se građevinarstvo ne može izdvojiti iz cjeline društveno-političkog okružja.
Pojašnjava da je broj nezavršenih stanova u prošloj godini iznosio 2564, što je za 80,2% više u odnosu na godinu ranije. "Oslabljena kupovna moć stanovništva i visoke kamatne stope za stambene kredite imali su za posljedicu zastoj u završavanju radova", ocjenjuje Hodžić. "Stanovi u središnjim dijelovima grada uglavnom se rasprodaju po visokim cijenama još u fazi izgradnje. Na rubnim dijelovima gradova gradnja je više u zastoju, upravo upravo jer su fokus grupe koje tu kupuju stanove većinom oni koji prvi put rješavaju stambena pitanja", kaže Hodžić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu