Mali i srednji poduzetnici generator su razvoja, ističe John Perry, irski ministar za malo poduzetništvo te izaslanik za malo i srednje poduzetništvo Irske pri Europskoj uniji.
12,5posto
je porez na dobit u Irskoj
Komercijalizacija znanja, odnosno veća ulaganja u obrazovni sustav koje se, po njegovom mišljenju, mora usmjeriti prema poticanju poduzetništva, osobito kod mladih, ključ je gospodarskog rasta. Kao veliki uspjeh svoje vlade navodi otvaranje čak 1000 radnih mjesta mjesečno u posljednjih godinu dana. "Prošle su godine kompanije kojima pomaže vladina agencija Enterprise Ireland ostvarile najveći izvoz ikad, od čak 16 milijardi eura. Irski BDP prošle je godine rastao za 0,9 posto dok se u ovoj godini predviđa njegov daljnji rast od 1,1 posto. Takav uspjeh možemo pripisati promjeni politike. I dok je prošla vlada, koja je Irskom vladala 14 godina, svoju ekonomsku politiku bazirala na visokim poreznim opterećenjima, te je samo osam milijardi godišnje ubirala od oporezivanja nekretnina, nova vlada mijenja smjer. Danas Irska ima jedan od najnižih poreza na dobit, od svega 12,5 posto. Olakšala je i financiranje malih i srednjih poduzetnika", ističe Perry.
Kroz dvije banke, Bank of Ireland i Irish Bank, osigurali su financiranje irskih poduzetnika s osam milijardi eura kredita godišnje, s kamatom od svega dva posto. Uspostavljena su i 56 "one stop shopa", odnosno ureda koja su osnovana diljem zemlje, a gdje poduzetnici na jednom mjestu mogu dobiti odgovore na sva pitanja. No, ono u čemu tek slijedi veliki posao je pomoći malim i srednjim tvrtkama, koje u irskom BDP-u sudjeluju sa 23 posto, da internacionaliziraju svoje poslovanje, odnosno da se usmjere na izvoz. "Vjerujem da će u sljedećih pet godina to biti jedna od najvećih odgovornosti vlade, jer naša ekonomija ovisi o izvozu", ističe. Upravo iz tog razloga već ovaj tjedan Perry putuje u Češku i Poljsku u "trgovinsku misiju", na koju sa sobom vodi 30 predstavnika tvrtki. "Mislim da bi takvu misiju bilo lako organizirati i s Hrvatskom. Irci vole dolaziti u Hrvatsku na odmor, a i Hrvati u Irsku", kaže. Osim u turizmu, potencijal vidi i u poljoprivredi, mliječnoj industriji te inženjerstvu. Vjeruje i da će se hrvatski poduzetnici snaći na europskom tržištu jer "gospodarstvenici su brzi učenici". U privlačenju stranih investicija Vladi savjetuje da Hrvatsku brendira kao zemlju otvorenu za poslovanje u svakom području.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu