Svjetski gospodarski rast posustaje zbog sve izraženijih trgovinskih napetosti i strožih uvjeta financiranja, ali bi ga u drugoj polovini godine trebala potaknuti odgoda podizanja ključnih kamatnih stopa u ključnim gospodarstvima, poručila je u utorak čelnica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Svjetsko gospodarstvo pokazuje znakove nervoze nakon dvogodišnjeg razdoblja stabilnog rasta a izgledi su neizvjesni i ranjivi na trgovinske napetosti, brexit i šokove na financijskim tržištima, konstatira Christine Lagarde uoči proljetnog zasjedanja MMF-a i Svjetske banke idućeg tjedna u Washingtonu.
"MMF je u siječnju prognozirao da će svjetsko gospodarstvo u 2019. i 2020. porasti oko 3,5 posto, slabije nego u proteklih nekoliko godina ali još uvijek razumnim tempom", stoji u tekstu govora koji bi čelnica MMF-a trebala danas održati u američkom ministarstvu trgovine.
"U međuvremenu je rast dodatno usporio, kao što ćete vidjeti u našim ažuriranim prognozama koje će biti objavljene idućeg tjedna", ističe Lagarde u tekstu govora.
MMF po njezinim riječima ne očekuje recesiju u kratkoročnoj perspektivi a američka središnja banka pobrinut će se "strpljivijim tempom normalizacije monetarne politike" za potporu rastu u drugoj polovini ove i na početku iduće godine.
Lagarde ipak upozorava da će manevarski prostor mnogih zemalja u slučaju nove recesije biti ograničen s obzirom na visoki javni dug i niske kamatne stope u godinama nakon financijske krize. Stoga vlade moraju mudrije koristiti instrumente proračunske politike, naglašava.
To znači da moraju uspostaviti bolju ravnotežu između rasta, održivosti duga i socijalnih ciljeva i poduzimati mjere kako bi se snažnijim mehanizmima socijalne zaštite smanjila sve veća nejednakost, pojašnjava Lagarde.
Predstavlja i novo MMF-ovo istraživanje koje pokazuje da sve veće trgovinske barijere štete ulaganjima u tvornice, strojeve i otvaranje novih radnih mjesta.
Dodaje također da je MMF izmijenio analizu posljedica američko-kineskog trgovinskog rata. Prema novim spoznajama, uvođenje 25-postotnih carina na kompletnu trgovinsku razmjenu između SAD-a i Kine značilo bi slabiji rast američkog BDP-a za 0,6 posto, te kineskog BDP-a za 1,5 posto.
Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je uvođenjem 25-postotnih carina na uvoz svih dobara iz Kine ako dvije strane pregovorima ne riješe spor. Potpredsjednik kineske vlade trebao bi doputovati u Washington na novi krug pregovora koji počinje u srijedu.
"U trgovinskom ratu nema pobjednika. Zato moramo surađivati kako bismo smanjili trgovinske prepreke i modernizirali globalni trgovinski sustav", zaključuje Lagarde.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu