Njemačka bi trebala povećati ulaganja kako bi potaknula oporavak eurozone, kazala je danas čelnica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), upozoravajući ujedno da bi geopolitički rizici mogli prigušiti svjetski gospodarski rast u ovoj godini.
Njemačka je vlada izložena pritisku Rima i Pariza da potakne javna ulaganja i snizi poreze i kancelarka Angela Merkel nije isključila mogućnost preusmjeravanja proračunskog viška u potrošnju. Investicije će biti prioritet bude li Njemačka imala novca ali vlada prvo mora utvrditi gospodarske trendove, poručila je kancelarka.
Podaci objavljeni početkom prošlog tjedna pokazali su da je Njemačka u prvoj polovini godine zabilježila višak opće države od 16,1 milijardu eura. To bi značilo da je na dobrom putu da u ovoj godini zabilježi višak treću godinu zaredom.
"Smatramo da bi ulaganja javnog ili privatnog sektora (u Njemačkoj) za potrebe financiranja infrastrukture bila dobrodošla", poručila je čelnica MMF-a u danas objavljenom intervjuu za pariški dnevnik Les Echos. To ne znači da bi njemačko gospodarstvo trebalo biti manje konkurentno, naglasila je.
Neki ekonomisti smatraju da Njemačka prolazi kroz krizu ulaganja koja bi u konačnici mogla naškoditi i njezinom gospodarskom rastu. Ukupna godišnja ulaganja kreću se oko razine od 17 posto BDP-a i niža su od onih u drugim industrijskim zemljama gdje u prosjeku nadmašuju 21 posto BDP-a.
Upravo je pad bruto kapitalnih ulaganja u drugom tromjesečju za 2,3 posto i pad ulaganja u građevinskom sektoru, za 4,2 posto, rezultirao padom aktivnosti u njemačkom gospodarstvu za 0,2 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca.
Lagarde je u današnjem intervjuu napomenula i da će zbog geopolitičkih rizika svjetsko gospodarstvo ove godine vjerojatno porasti tek nešto iznad tri posto. Rast će biti neujednačen a kretat će se vjerojatno između 3,0 i 3,5 posto, kazala je.
MMF će nove prognoze rasta za svjetsko gospodarstvo objaviti u listopadu. U srpnju su za godinu prognozirali rast po stopi od 3,4 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu