Kurdska neovisnost poskupljuje naftu

Autor: Tomislav Pili , 26. rujan 2017. u 22:00
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan najavio je zatvaranje naftovoda do luke Ceyhan/REUTERS

Analitičari smatraju kako bi snažniji skok cijene u slučaju sukoba spriječila rastuća američka proizvodnja.

Cijena nafte trenutno je na najvišim razinama u više od dvije godine, a poremećajem u opskrbi prijeti Turska koju smeta održavanje referenduma u neovisnosti u Kurdistanu.

Na referendum je izašlo 78 posto birača, a iako nije obvezujući, u u prvom je redu namijenjen potvrdi mandata lideru kurdske regionalne vlade Masoudu Barzaniju za vođenje pregovora o neovisnosti te naftom bogate regije. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan najavio je da će zatvoriti naftovod kojim nafta iz Kurdistana dolazi do terminala u turskoj luci Ceyhan. Tim naftovodom dnevno dolazi između 500.000 i 600.000 barela.

 

59 $

iznosi cijena nafte, a tjedan ranije bila je na 55 dolara

Iako ta količina nije osobito značajna za globalnu opskrbu, turska je prijetnja zabrinula međunarodna tržišta jer već nedostaje 1,8 milijuna barela temeljem dogovora o rezanju proizvodnje u članicama Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), ali i izvan tog kartela.

Ne treba zanemariti ni moguću postreferendumsku eskalaciju napetosti u tom dijelu svijetu, ključnom za globalnu proizvodnju nafte.Naime, osim Turske, kurdskoj neovisnosti zbog mogućeg gubitka teritorija snažno se protivi i Iran, a nije po volji ni iračkoj vladi. Cijena Brent nafte u utorak se kretala nadomak 59 dolara, a do prije samo tjedan dana iznosila je 55 dolara. Naftni stručnjak Davor Štern za Poslovni dnevnik kaže kako cijena nafte već neko vrijeme polako raste, u čemu se dijelom odražava zabrinutost zbog stanja na Bliskom istoku.

Prema njegovu sudu, kratkotrajni sukob nije isključen. "Ako se burzovni igrači budu držali podalje i neće 'pumpati' cijenu, ne bi trebalo doći do značajnih oscilacija u cijeni nafte", ocjenjuje Štern. Inozemni analitičari za Reuters upozoravaju kako bi snažniji skok cijene trebala spriječiti rastuća američka proizvodnja.   

Komentirajte prvi

New Report

Close