Kraj kratkotrajne ere državnog kapitalizma, američke kompanije opet dominiraju

Autor: Vladimir Nišević , 30. rujan 2013. u 22:00
Američko gospodarstvo odiše optimizmom/FOTOLIA

Među deset najvećih kompanija na svijetu devet ih je iz SAD-a, dok ih 2009. bilo samo tri, a ostale pozicije su držale državne tvrtke iz Kine i Brazila.

Prije nekoliko godina činilo se kako Sjedinjene Američke Države gube tržišnu utakmicu u odnosu na druge velike države.

Razlog tome bila je činjenica kako su 2009. godine na ljestvici najuspješnijih kompanija prema prihodu dominirale državne tvrtke iz Kine, Brazila i Rusije, piše britanski The Economist. Tada su među 10 najuspješnijih komapnije bile samo tri američke – Exxon Mobile, Microsfot i Walmart. Ostale pozicije držale su velike džavne tvrtke poput PetroChine, IBCA i Petrobrasa, brazilske naftne kompanije koja te godine ušla na ljestvicu. Prije četiri godine Amerika je bila u padu, a činilo se kako pravi kapitalizam zamijenjuje državni kapitalizam, piše The Economist.Danas je situacija mnogo drukčija i čini se kako se pravi kapitalizam vraća na velika vrata, barem kada je SAD u pitanju.

 

50posto

najvećih svjetskih kompanija na ljestvici njih 50 dolazi iz Sjedinjenih Država

Naime, danas je devet od deset najvrednijih kompanija na svijetu upravo iz SAD-a, a njihovo vlasništvo je 100 posto privatno. I među prvih 50 tvrtki udjel američkih kompanije veći je od 50 posto, iako još uvijek niži nego 2008. godine. Uz rast proizvodnje, revoluciju u proizvodnji nafte i plina iz škriljca te rast burzi čini se da gospodarstvo SAD-a odiše optimizom, a najbolje tek dolazi, piše The Economist. U rujnu je Verizon, velika telekomunikacijska tvrtka iz New Yorka, najavio kako će otkupiti vlasničke udjele od britanskog Vodafona, a Microsoft je najavio kupnju Nokije – 16. po snazi svjetske tvrtke. Ovakav razvoj situacije na ljestvici najboljih kompanije možda pokazuje kako države ne trebaju posjedovati velike kompanije da bi njihovo gospodarstvo bilo uspješno. Primjer za to je i Njemačka čija snaga leži u malim i srednjim privatnim kompanijama, piše The Economist.

Slično je i u Kanadi koja uopće ne posjeduje velike kompanije u državnom vlasništvu. Kada se pogleda ljestvica najuspješnijih kompanija razvidno je kako na popisu 10 najuspješnijih još dominiraju američke tvrtke iz stare garde. Tu su, Exxon, General Electric i Johnson&Johnson, tvrtke koje su na ljestvici najuspješnijih ušle još prije nekoliko destljeća. Zanimljivo je i kako se na ljestvici najuspješniji ponovo penju i financijske institucije i to one prije nekoliko godina otpisane poput Wells Farga. Među tehnološkim tvrtkama također je razvidan uspjeh tvrtki iz SAD-a – tu su IBM, Apple i Google. Naravno i Microsoft koji nikada niti nije ispao s ljestvice vodećih 10.  

Ali uspjehu američkih tvrtki pridonosi i ponovni uspon dvije tvrtke – Chevrona i Pfizera. Chevron je trenutno druga svjetska naftna kompanija po vrijednosti, a Pfizer je uspio popraviti svoje poslovanje koje je nekoliko godina bilo na putu prema dolje.  I dok američke kompanije imaju razloga na slavlje jednu činjenicu ne smiju zaboraviti. Uspjeh dugu svom internacionalnom karakteru, a bez oporavka globalne ekonomije samo domaće tržište ne može im garantirati takav uspjeh, piše The Economist.  

Komentirajte prvi

New Report

Close