Kina ubrzano gubi imidž države koja tehnološki razvoj gospodarstva temelji na kopiranju inovacija sa Zapada. Upravo suprotno, u mnogim tehnološkim područjima kineske su kompanije globalni lideri, pokazuju rezultati najnovijih istraživanja. “Kina se mijenja iz takozvane nacije kopija u naciju inovacija”, istaknuo je Jing Ulrich, direktor za azijsko i pacifičko područje u američkoj banci JPMorgan Chase gostujući na hongkonškom RISE-u, jednoj od najvećih azijskih tehnoloških konferencija koja se održala prije nekoliko dana, prenosi CNBC.
Magnet za investitore
Kako je dodao Ulrich, kineske su kompanije vodeće u svijetu u sektoru mobilnih plaćanja, internetskog financiranja, proizvodnje dronova, društvenih medija i umjetne inteligencije. No, trenutno strani investitori posebno pažljivo motre razvoj rastuće kineske industrije dijeljenja bicikala. Iako tržištem dominira nekoliko kompanija, dvije posebno privlače pažnju: Mobike i Ofo. Potonji je početkom ovog mjeseca objavio kako je od domaćih i stranih ulagača prikupio 700 milijuna dolara u još jednoj rundi dokapitalizacije. Među ulagačima našao se i Alibaba, tamošnji div internetske trgovine.
15 tisuća
tvrtki dnevno se osniva u Kini u posljednje tri godine
Ofo je odbio objaviti koliko kompanija vrijedi nakon ove dokapitalizacije, ali analitičari procjenjuju da se radi o dvije milijarde dolara. Mobike je pak u lipnju prikupio 600 milijuna dolara, a osim kineske tehnološke kompanije Tencent, novac su dali i američki fondovi TPG, Sequoia te Hillhouse Capital. Dobar dio zasluga u razvoju tehnološkog sektora leži u vladinim poticajima poduzetništvu. Kako je prošlog mjeseca u Dalianu kazao premijer Li Keqiang, u posljednje tri godine svakoga se dana osnovalo u prosjeku 15.000 novih poduzeća.
U klubu jednoroga
Tako veliki broj novootvorenih tvrtki mora iznjedriti pojedine koje vrijede milijarde dolara. Prema podacima CB Insighta, 50 kineskih startupa vrijedi više od milijardu dolara i u takozvanom su klubu “jednoroga”. Brz tehnološki uspon rezultat je i povećanja imovine Kineza. Kako pojašnjava Alan Bollard, izvršni direktor Tajništva za azijsko-pacifičku ekonomsku suradnju, Kina napreduje u tehnološkom razvoju “dijelom zahvaljujući golemoj srednjoj klasi koja želi mnoštvo nove tehnologije”.
Unatoč snažnoj dominaciji kineskih tehnoloških kompanija na domaćem tržištu, na stranom tržištu još se nisu etablirale. Primjerice, Alibaba i Tencent suočavaju se s oštrom konkurencijom Amazona i Facebooka. Kada kineske kompanije dođu na američko ili europsko tržište, moraju početi od dna, ističe Bessie Lee, osnivačica fonda rizičnog kapitala Withinlink.v
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ovo je lose iskopiran (prepisan) clanak:
Kina se mijenja iz takozvane nacije kopija u naciju inovacija”, istaknuo je Jing Ulrich, direktor za azijsko i pacifičko područje u američkoj banci JPMorgan
Jing Ulrich je gospodja
Vaš link …
Dok je Styrije kopiranje zapada nece biti proslost 🙂
razvoj rastuće kineske industrije dijeljenja bicikala..
ajooooj
Uključite se u raspravu