Utajivačima poreza dolaze crni dani. Naime, prošlog tjedna predstavnici 51 zemlje obvezali su se da će ubuduće automatski razmjenjivati podatke bankovnih računa.
Tako će teže biti sa-kriti nelegalno stečeni novac. Njemački ministar financija Wolfgang Schäuble bio je domaćin konferencije "Global Forum on Transparency and Exchange of Information for Tax Purposes" koju priređuje Organizacija za gospodarsku suradnju i razvitak (OECD) s ciljem globalne raz-mjene poreznih podataka.Dok se uoči konferencije govorilo kako će 40-ak zemalja potpisati ugovor prema kojem će informacije o bankovnim računima privatnih osoba u inozemstvu od jeseni 2017. biti automatski prosljeđivane poreznim ustanovama u zemlji podrijetla vlasnika računa, na kraju se za to odlučila 51 zemlja.
Deutsche Welle javlja kako su među njima i važni financijski centri, poput Lihtenštajna i Singapura, Bermudskih i Kajmanskih otoci, ali i bri-tanski otoci Guernsey i Jersey. Do 2018. sporazumu bi se mogle pridružiti još 34 države. U međuvremenu gotovo stotinu zemalja podržava taj ugovor. Potpisnice, međutim, najprije moraju odredbe iz ugovora ugraditi u nacionalno zakonodavstvo zbog čega neki kritičari sma-traju da je početak provedbe ugovora već od 2017. previše ambiciozan. Ipak, jedna era je završila. Desetljećima utajivačima poreza nije bilo osobito teško sakriti novac od poreznih vlasti u svojoj zemlji prebacivanjem novca u inozemstvo. Automatskom razmjenom podataka poreznim će vlastima biti lakše nadzirati kretanje novca i tako smanjiti utaju poreza.Ugovor obvezuje zemlje potpisnice da jednom godišnje razmijene informacije o bankovnim računima i prihodima privatnih osoba na računima, a te podatke će dobiti od banaka, osiguranja ili fi-nancijskih posrednika.
U te informacije pripadaju kamate, dividende, stanje na računu, priho-di od prodaje vrijednosnica. No, podaci će se razmjenjivati samo za račune koji će biti otvo-reni od 2016. godine. Stari računi ostaju tako netaknuti. Zanimljivo je što Sjedinjene Ameri-čke Države, koje su svojim poreznim zakonom "Facta" razradile osnove novog koncepta, nisu potpisale ovaj sporazum. A nije ga potpisala ni Kina. Švicarska pak kaže da treba još vreme-na, ali podržava koncept OECD-a. Utaja poreza neće biti otežana samo privatnim osobama. I koncerni koji djeluju na globalnoj razini i koriste sve mogućnosti uštede poreza moraju raču-nati s teškoćama. Prvo bi trebala biti ukinuta niska stopa oporezivanja za licencijske i patent-ne prihode, najavio je Schäuble.
U Europi desetak zemalja nudi mogućnost nižeg oporezivanja prihoda od licencija i patenata nego svih drugih prihoda poduzeća. Tvrtke tako mogu prihode prebaciti iz jedne zemlje u drugu štedeći na porezu. Raspravlja se o tomu da se te prihode niže oporezuje samo ako imaju veze sa znanstvenim istraživanjima i razvitkom u toj zemlji. Ministar Schäuble polazi od toga da bi odgovarajući sporazum mogao biti postignut već na sljedećem susretu skupine G20 u Brisbaneu u studenome. Britanski ministar financija George Osborne, čija zemlja nudi niži porez za licencijske i patentne prihode, izjavio je da se "slaže s onim što je rekao Wolfgang Schäuble".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu