Kliring financijskih izvedenica ipak ostaje u Londonu, Bruxelles ublažio planove

Autor: Ana Blašković , 07. veljača 2024. u 22:01
Foto: Shutterstock

evidirana pravila prisilit će trgovce da kroz kliring u EU prolaze samo sustavne vrijednosnice.

Bruxelles je značajno ublažio planove da prisili trgovce financijskim derivatima da poslove zaključuju daleko od londonskog Cityja pristavši da samo pet transakcija godišnje mora proći kroz klirinške kuće u Uniji. ‘Krezubi tigar’, kako piše Financial Times o revidiranim pravilima dogovorenima rano u srijedu, prisilit će banke i druge financijske institucije sa sjedištem u EU-u da otvore tzv. aktivne račune u klirinškoj kući u EU koja će biti usmjerena na kategorije izvedenica koje regulatori smatraju “sustavnim”.

Minimalni prag bit će postavljen na pet transakcija godišnje za većinu kategorija, potvrdio je glasnogovornik Europskog parlamenta FT-u.

Simbolično pitanje

Mali broj koji će biti prisiljen prolaziti kroz klirinške kuće EU-a predstavlja reteriranje Bruxellesa, koji je trgovinu izvedenima izvjesno označio kao simbolično pitanje nakon Brexita. Europski političari nastojali su smanjiti ovisnost o britanskoj industriji financijskih usluga nakon razvoda Velike Britanije od EU-a i potaknuti vlastita tržišta kapitala, no to se očito pokazuje prevelikim zalogajem u praksi.

145

bilijuna eura vrijedna je trgovina eurskim derivatima

Klirinške kuće ključne su za sprječavanje tržišne nestabilnosti, budući da su spona između ugovornih strana u poslovima i sprečavajući kaskadno neispunjenje obveza kroz financijski sustav, piše FT.

Više od 90 posto svjetskih poslova s eurskim derivatima prolazi kroz LCH (dio grupacije London Stock Exchange), no europski političari nisu krili nezadovoljstvo činjenicom da je velik dio aktivnosti nakon Brexita ostao izravnog nadzora bloka. “Sporazum je propuštena prilika. Nažalost, veliki dobitnik ovog sporazuma je financijsko središte Londona”, rekao je njemački europarlamentarac Markus Ferber.

Banke, upravitelji imovinom, mirovinski fondovi i brokeri diljem Europe opirali su se potezu da se kliring premjesti iz Londona što bi im, tvrdili su, povećalo troškove. Nakon Brexita kliring je ipak ostao u Londonu jer banke smatraju da su troškovi razdvajanja i prijenosa dijelova portfelja derivata previsoki.

Poboljšati autonomiju

London Stock Exchange Group, koja kontrolira LCH, procjenjuje da manje od 10 posto poslovanja s eurskim derivatima, koji trenutno iznosi 145 bilijuna eura, dolazi iz EU-a. U siječnju je putem LCH-a registrirano 917.642 transakcija. Ferber je rekao da je klauzula o aktivnim računima “razvodnjena” tijekom pregovora s Unijom i da je postala “krezubi tigar”.

“Mogao je to biti oštar mač za privlačenje klirinških poslova u Europu. Na kraju, obveza za aktivni račun sastoji se prvenstveno od preduvjeta, iznimaka i revizijskih klauzula”, rekao je.

Sporazum će dati više ovlasti Europskoj upravi za vrijednosne papire i tržišta, regulatoru tržišta EU-a, da koordinira aktivnosti i razmjenu informacija između klirinških kuća u EU u hitnim slučajevima. “Ovo će donijeti više klirinških usluga u Europu i poboljšati našu stratešku autonomiju”, rekao je Vincent van Peteghem, ministar financija Belgije, koja trenutno predsjeda Vijećem Europske unije.

Komentirajte prvi

New Report

Close