Kinezi su u petak predstavili svoj prvi amfibijski jurišni brod nove generacije i time ga pridružili brzorastućoj državnoj mornarici u pokušaju pariranja vojnoj moći Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Amfibijski jurišni brod Tip 076 porinuli su na ceremoniji održanoj u šangajskom brodogradilištu, priopćila je Mornarica Narodnooslobodilačke vojske Kine (PLAN).
Vojno plovilo nazvali su ‘Sečuan’ po jugozapadnoj kineskoj provinciji, a opisali ga kao ‘ključan resurs’ za unapređenje transformacije mornarice odnosno za poboljšanje njezinih operativnih sposobnosti na velikim udaljenostima, navodi se u priopćenju.
Kina, koja već ima najveće pomorske snage na svijetu, nosače aviona i velike ratne brodove gradi nevjerojatnom brzinom, a sve kako bi svoju moć projicirala daleko od svojih obala u namjeri da sustigne vojnu nadmoć SAD-a, piše CNN.
S punim kapacitetom od preko 40.000 tona, Tip 076 spada među najveće amfibijske jurišne brodove na svijetu, a odlikuje se dvostrukom otočnom nadgradnjom i palubom pune duljine, ističu iz PLAN-a.
Brod koristi elektromagnetski katapultni sustav, što mu omogućuje prijevoz aviona s fiksnim krilima, uz helikoptere i amfibijsku opremu koja se obično nalazi na ovakvim brodovima, dodala je mornarica.
Elektromagnetski katapultni sustav omogućit će Tipu 076 lansiranje većih i težih aviona nego što bi to bilo moguće bez te tehnologije. To znači da avioni mogu nositi više goriva, čime se povećava njihov domet, kao i domet broda kao borbene platforme, kao i više bombi ili projektila, što avione čini smrtonosnijima.
Konkurencija Amerikancima
Samo još jedan ratni brod u službi na svijetu, najnoviji nosač aviona američke mornarice USS Gerald R Ford, koristi elektromagnetski katapultni sustav.
Najnoviji kineski nosač aviona, Fujian, koji je trenutačno na pomorskim ispitivanjima i još nije uveden u službu, također ima elektromagnetski sustav.
Amfibijski jurišni brodovi američke mornarice opremljeni su avionima F-35B, inačicom stealth lovaca koji imaju mogućnost kratkog uzleta i okomitog slijetanja.
Prema dostupnim informacijama, mornarica kineske Narodnooslobodilačke armije nema ekvivalent F-35B među pilotiranim letjelicama pa bi mogla koristiti iste avione s fiksnim krilima kao Fujian.
Međutim, izvještaj Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) ranije ove godine navodi da bi Tip 076 mogao biti korišten kao masivna platforma za dronove.
“Bude li ograničeno na bespilotne sustave, zračno krilo Tipa 076 bit će izuzetno sposobno. Kina posjeduje napredan i rastući arsenal bespilotnih letjelica, uključujući borbeni stealth dron GJ-11, izviđački dron WZ-7 i udarni UCAV CASC Rainbow” navodi se CSIS u izvještaju iz kolovoza, a koji se temelji na satelitskim snimkama broda u izgradnji.
Što se tiče drugih sposobnosti Tipa 076, izvještaj CSIS-a navodi da se očekuje kako će brod biti opremljen helikopterima i amfibijskim desantnim brodovima, od kojih će potonji moći izvoditi desant s više od tisuću marinaca.
Izvještaj CSIS-a također napominje da bi, s obzirom na veličinu broda, Tip 076 mogao nositi daleko veće količine svega u usporedbi s manjim kineskim amfibijskim jurišnim brodovima Tip 075, amfibijskim jurišnim brodovima klase America američke mornarice i japanskim nosačima helikoptera klase Izumo, koji se preuređuju za nošenje F-35B aviona.
Carl Schuster, vojni analitičar i bivši kapetan američke mornarice, istaknuo je kako veličina broda šalje jasnu poruku. “To pokazuje rastuću sposobnost Kine za projiciranje pomorske moći u trenutku kada je posvećenost i sposobnost američke mornarice za ekspedicijske, amfibijske i humanitarne misije značajno opala”, rekao je Schuster, bivši direktor operacija u Zajedničkom obavještajnom centru Pacifičkog zapovjedništva SAD-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu