U Kini se trenutno rađa najmanje “jednoroga” – tehnoloških startupa vrednijih od milijardu dolara – u posljednjih šest godina s obzirom da fondovi rizičnog kapitala zaziru od ulaganja. Jedan od razloga takvog stava je ekonomski utjecaj epidemije koronavirusa .
Najmanje od 2014.
Samo četiri kineska startupa dosegla su tijekom ove godine, zaključno s 13. svibnjem, status “jednoroga”, navodi Reuters pozivajući se na podatke PitchBooka. To je najmanji broj u tom razdoblju od 2014. godine. Do usporavanja je došlo nakon što je mnoštvo kineskih poduzeća osjetilo negativne posljedice smanjene prodaje i slabijeg novčanog toka s obzirom da je epidemija paralizirala drugo svjetsko gospodarstvo po veličini na dva mjeseca.
Kako je zaraza jenjavala, kineska je vlada ukinula dio mjera suzbijanja epidemije. Međutim, investitori i dalje nevoljko gledaju na mogućnosti ulaganja s obzirom da se u Kini i dalje bilježe sporadični slučajevi zaraze. Dok se epidemija u potpunosti ne suzbije, neće biti ni povratka investitorskog interesa na predepidemijske razine.
Podaci pokazuju kako je financiranje rizičnog kapitala u ranoj fazi “života” pojedinog startupa iznosilo svega 13 posto od ukupnog financiranja u toj fazi na kraju travnja. Za usporedbu, prije pet godina udjel je iznosio 30 posto. S druge strane, rizično financiranje u B fazi – kada poduzetnici traže dodatni novac radi proširenja poslovanja – činilo je 29 posto ukupnog financiranja, nasuprot svega 19 posto u 2015. godini.
Investitori sada traže još više detalja o poslovnim planovima prije odluke o investiranju, ističe za Reuters Zijing Wu, nekadašnja investitorica, a sada poduzetnica čija kompanija Moli Culture & Technology dizajnira lutke i slikovnice i nudi online tečajeve temeljene na inpsirativnim ženskim likovima.
“Tijekom zlatnog doba tehnoloških startupa, dobra poslovna ideja u startu bi bila vrednovana na nekoliko milijuna dolara, a startupi bi gubili novac dok bi tražili načine kako postati profitabilan. Ti su dani sada prošlost”, naglašava Wu.
Kritični trenutak
U prva četiri mjeseca broj investicija rizičnog kapitala pao je 35 posto dok se njihova vrijednost smanjila za 6,6 posto, prema podacima tvrtke Preqin. “Pandemija nije samo stres-test za startupe. To je kritični trenutak za njih, o kojem im ovisi opstanak”, smatra JP Gan, jedan od osnivača tvrtke INCE Capital. Inače, Gan je u kineskoj startup zajednici poznatiji pod nadimkom “Lovac na jednoroge”.
Podaci konzultantske kuće IT Orange pokazali su da je 27 startupa propalo tijekom ove godine, a samo ih je 170 osnovano u prva četiri mjeseca. Za usporedbu, u prva četiri mjeseca prošle godine u Kini je osnovano 1980 startupa.
Fondovi rizičnog kapitala s kojima je Reuters kontaktirao tvrde kako im je sada fokus na pomaganju tvrtkama u koje su uložili da prežive pandemiju, a ne na investiranju u nove.
Tvrtke čije se poslovanje ne događa isključivo u digitalnoj domeni, poput trgovine, putničkih agencija i iznajmljivanja automobila, najteže su pogođene, tvrde investitori.
David Tang, partner u NGP Capitalu, ističe kako većina startupa u njegovom portfelju treba srezati troškove jer je prikupljanje kapitala trenutno otežano. “Sve su naše kompanije ušle u izvanredno stanje”, zaključuje Tang.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu