Financijske muke kineskog nekretninskog developera Evergrandea se nastavljaju, no polako izlazi na vidjelo kako je cijeli tamošnji nekretninski sektor u daleko lošijem stanju nego što prikazuje u financijskim izvješćima.
Kako prenosi Reuters, Evergrande je osigurao produženje roka isplate duga na obveznice koje ranije nije uspio isplatiti, izvijestio je jučer pružatelj financijskih podataka REDD.
Time je Evergrande dobio rijetku priliku za predah, samo dan nakon što je propala prodaja 2,6 milijardi dolara vrijednog udjela u jednoj njegovoj podružnici.
Predsjednik dao svoj novac
Evergrande je dobio produženje roka dospijeća obveznica vrijednih 260 milijuna dolara za više od tri mjeseca, tvrde investitori u te vrijednosnice.
Reutersov izvor upućen u zbivanja u najzaduženijoj nekretninskoj kompaniji na svijetu – duguje 300 milijardi dolara, odnosno 2 posto kineskog BDP-a – tvrdi kako je predsjednik Hui Ka Yan pristao uplatiti svoj privatni novac u nekretninski projekt vezan za te obveznice kako bi investitorima pružio jamstvo da će na kraju dobiti uloženo. Evergrande nije odgovorio na Reutersov upit za komentar.
Vijest o produženju roka dospijeća došla je dan nakon objave kako neće biti ništa od prodaje 50,1 posto udjela u tvrtki Evergrande Property Services koji je želio kupiti manji konkurent Hopson Development Holdings.
Nakon objave vijesti o propasti tog posla Evergrandeova dionica izgubila je još 12 posto vrijednosti. Time je potonuće dionice tijekom ove godine produbljeno na više od 80 posto. Ovo je već drugi neuspjeh prodaje Evergrandeove imovine.
Dva su izvora otkrila da je prošlog tjedna propala prodaja sjedišta u Hong Kongu za 1,7 milijardi dolara. Navodno je potencijalne kupce odbila neizvjesnost Evergrandeova financijskog stanja.
Ovakav razvoj događaja odvija se netom prije isteka 30-dnevnog roka počeka za isplatu 83,5 milijuna dolara kamata na obveznice denominirane u dolaru, a plasirane na stranom tržištu. Ako ne uspije isplatiti kamate nakon tog roka, Evergrande će i službeno biti bankrotirana kompanija.
No, kako Evergrandeovi problemi sve više povlače u ponor i ostale manje nekretninske kompanije, sve je očitije kako su kineski developeri, osim u financijskom, i u moralnom bankrotu.
Sljedeća slaba karika
Međunarodni investitori koji pokušavaju shvatiti tko je iduća slaba karika u lancu kineskih nekretninskih kompanija sve više uviđaju kako fraza “brojke ne lažu” baš i ne vrijedi kad se iščitavaju njihova financijska izvješća.
Analitičari i pravnici ističu kako su tamošnje kompanije – otkako je kineska vlada 2017. počela rigoroznije gledati na dug kompanija – razvile model zaduživanja putem joint-venture kompanija kako bi fiktivno smanjili razinu svoje zaduženosti. “Dužnički problemi nekretninskog sektora gori su nego što se može vidjeti”, tvrdi He Siwei, odvjetnik u odvjetničkoj tvrtki Hui Ye.
Japanska banka Nomura procjenjuje kako su kineski developeri krajem lipnja dugovali 33,5 bilijuna juana, odnosno 5,24 bilijuna dolara kroz različite kanale. Problem skrivenog duga prepoznala je i rejtinška agencija Fitch koja je objavila da je kompanija Fantasia Holdings nedavno “po prvi put objavila” da je dugovala 150 milijuna dolara po obveznicama, a što do tada nije bilo zabilježeno u financijskim izvješćima.
Zanimljivo je da je Fantasia po izvješćima krajem lipnja imala više od 4 milijarde dolara gotovine, ali je u rujnu propala zbog “manjka kapitala”.
Od 70 kineskih nekretninskih developera kojima je Moody’s dodijelio rejting, njih 27 ima značajnu izloženost joint-venture kompanijama. Za ilustraciju, još 2015.bilo ih je 5 od njih 49. Sami model u suštini je jednostavan. Developerska kompanija ulaže u manjinski udjel u nekretninskom projektu u suradnji sa fondom rizičnog kapitala ili nekim drugim upraviteljem imovine.
Developer pri tome partnerima obećava fiksni godišnji prinos. Nakon proteka određenog niza godina developer otkupljuje svoj udjel od ostalih investitora. Zbog rasta temeljenog na kreditima, zaduženost kineskog nekretninskog sektora od 2016. se učetvrerostručila.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu