Kineski čelik izvoze u Srbiju bez carine

Autor: Poslovni dnevnik , 11. rujan 2013. u 21:59
Tvrtke iz Srbije izgubile 900 mil. dolara/VL

Udruga srpskih poslodavaca navodi da se prije dva mje­se­ca obra­ti­la za po­moć Mi­ni­star­stvu gra­đe­vi­nar­stva i ur­ba­ni­zma.

Pro­iz­vo­đa­či ar­ma­tur­nih mre­ža i cije­vi iz Sr­bi­je u po­sljed­njih šest go­di­na iz­gu­bi­li su po­ten­ci­jal­nu za­ra­du od oko 900 mi­ljuna do­la­ra, prema podacima Uni­je po­slo­da­va­ca Sr­bi­je, piše beogradska Politika.

Dr­ža­va, kažu poslodavci, ni­je do­nije­la pra­vil­nik ko­jim bi se za­šti­ti­li pro­iz­vo­đa­či od ne­lo­jal­ne kon­ku­ren­ci­je iz Ma­ke­do­ni­je, a ne­ko­li­ko makedonskih kom­pa­ni­ja go­di­na­ma kr­ši Cef­ta spo­ra­zum, na­vo­de­ći na certifikatima svo­je ro­be da je njezino po­rije­klo iz ze­ma­lja Cef­ta. Ma­ke­do­ni­ja ne­ma že­lje­za­ru ko­ja pro­iz­vo­di si­ro­vi­nu za da­ljnju pro­iz­vod­nju cijevi, već pre­ko svo­jih kompanija uvo­zi če­lik dru­ge kla­se iz Ki­ne i In­di­je ko­je ni­su pot­pi­sni­ce Cef­ta spo­ra­zu­ma.

Na taj na­čin, jer se zbog Cefte na robu iz Makedonije ne plaća carina, ruše cije­ne pro­iz­vo­đa­ča u Srbiji što osobito pogađa Že­lje­za­ru Sme­de­re­vo i i kompanije poput Utve iz Kovina, tvrde poslodavci. Udruga srpskih poslodavaca navodi da se prije dva mje­se­ca obra­ti­la za po­moć Mi­ni­star­stvu gra­đe­vi­nar­stva i ur­ba­ni­zma ka­ko bi se brže usvo­jio tra­že­ni pra­vil­nik, ali od­go­vo­ra još ne­ma. U nadležnom mi­ni­star­stvu, pak, tvrde da je pravilnik kojim se regulira to pitanje donešen još 2011. godine.

Komentirajte prvi

New Report

Close