Kina je postavila cilj ekonomskog rasta na 5 posto za 2025. godinu, kao i lani, na svom godišnjem vladinom sastanku, istovremeno oslobađajući više stimulativnih mjera za jačanje gospodarstva dok se trgovinske napetosti sa Sjedinjenim Državama pojačavaju, prenose svjetski mediji,
U Izvješću o radu vlade, Peking je podigao razinu proračunskog deficita na 4 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), najvišu u tri desetljeća, u skladu s “visoko proaktivnim” stavom fiskalne politike prethodno najavljenim u siječnju. Nadalje, dužnosnici su snizili inflacijski cilj zemlje na 2 posto s 3 posto u 2024. godini, što je najniže u više od dva desetljeća, priznajući slabu domaću potražnju, piše Euronews. Godišnji vladini sastanak, poznat kao ‘Dvije sjednice’ ili Svekineski narodni kongres u Pekingu trajat će sedam dana, a okupit će 3000 delagata.
Više stimulativnih mjera
Izvješće o radu vlade iznijelo je planove za više stimulativnih mjera uključujući izdavanje 4,4 bilijuna juana (570 milijardi eura) u obveznicama posebne namjene, posebno korištenim za financiranje infrastrukturnih projekata, 1,3 bilijuna juana (168 milijardi eura) ultra-dugih posebnih državnih obveznica i 500 milijardi juana (65 milijardi eura) u posebnim državnim obveznicama za podršku najvećim komercijalnim bankama zemlje.
Izvješće također uključuje politike za jačanje domaće potrošnje, podršku industriji umjetne inteligencije (AI) i pomoć projektima obnovljivih izvora energije. Premijer Li Qiang priznaje rizike koji proizlaze iz Trumpovih carina, naglašavajući potrebu za poticanjem domaće potražnje. Kina će pojačati prekograničnu e-trgovinu kako bi potaknula više izvoza, obećavajući provedbu politika podrške.
Proširenje trgovinskog rata SAD-a i Kine
Američki predsjednik Donald Trump nametnuo je 10% carine na kinesku robu prošlog mjeseca i udvostručio iznos na 20% u utorak. Kao odgovor, Kina je najavila 15% uvozne carine na uvoz američkih poljoprivrednih proizvoda, uključujući piletinu, pšenicu, kukuruz i pamuk, zajedno s 10% nameta na druge uvozne prehrambene proizvode, poput soje, svinjetine, govedine, voća i povrća, koje će stupiti na snagu 10. ožujka. Ovo slijedi prvi set kineskih odmaznih carina na američki ukapljeni prirodni plin, sirovu naftu, poljoprivrednu opremu i određena vozila u veljači.
Proširenje trgovinskog rata između SAD-a i Kine, uz carine nametnute Meksiku i Kanadi, utjecalo je na investicijsko raspoloženje, šaljući globalna tržišta dionica oštro prema dolje u utorak. Trump je priznao da su njegovi agresivni planovi carina uzrokovali “malo poremećaja” , “ali s tim smo u redu,” rekao je.
Rast kineskih burzi, bakar viši
Kineske burze prekinule su četverodnevni niz gubitaka, s Hang Seng indeksom koji je porastao gotovo 2 posto ujutro po srednjoeuropskom vremenu u srijedu, dok su sva tri kontinentalna mjerila također bila viša. Kineski juan bio je blago niži u odnosu na američki dolar nakon skoka prethodnog dana.
U robama, futures bakar skočio je 1,6 posto nakon dodatnih stimulativnih politika Pekinga usmjerenih na podršku infrastrukturnim i AI projektima. Kina je najveći svjetski uvoznik bakra, koji se široko koristi u proizvodnji, električnim vozilima i razvoju AI-a.
Međutim, cijene sirove nafte nastavile su se kretati prema najnižim razinama u godini tijekom azijske sjednice u srijedu, unatoč kineskim primjedbama, zbog odluka OPEC+-a da ubrza svoj plan povećanja opskrbe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu