Kina zabranila izvoz ključnih metala za proizvodnju čipova u SAD

Autor: Ana Roksandić , 03. prosinac 2024. u 22:01
Foto: Reuters

Nakon što je Washington uveo niz novih sankcija za usporavanje razvoja kineske industrije poluvodi.

Kina je u SAD zabranila isporuke nekoliko minerala i metala s dvostrukom namjenom koji se koriste u proizvodnji poluvodiča i vojnim primjenama. Potez se tumači kao brza odmazda Pekinga na ograničavanje izvoza iz Washingtona koje je potopilo dionice vodećih kineskih tehnoloških tvrtki za 10 posto, javlja Financial Times.

Kinesko ministarstvo trgovine je priopćilo da neće dopustiti izvoz predmeta dvostruke namjene koji se odnose na galij, germanij, antimon i supertvrde materijale u Ameriku, te da će provesti strože kontrole za predmete povezane s grafitom. U priopćenju su naveli kako je “SAD je proširio koncept nacionalne sigurnosti, politizirajući i naoružavajući trgovinska i tehnološka pitanja te zlorabio mjere kontrole izvoza.”

Reakcija udruga

Kako su naveli, “za zaštitu nacionalne sigurnosti Kina je odlučila pojačati kontrolu izvoza robe s dvojnom namjenom u SAD”. Te mjere će odmah stupiti na snagu. Četiri velike kineske industrijske udruge, koje predstavljaju internetsku, automobilsku, poluvodičku i komunikacijsku industriju, reagirale su na poteze najvećeg svjetskog gospodarstva pozivajući svoje članove da smanje kupnju američkih poluvodiča. “Američki čipovi više nisu sigurni ni pouzdani te relevantne kineske industrije trebaju biti oprezne pri nabavi njihovih čipova”, tvrdi Udruga kineske industrije poluvodiča.

Minerali i metali pod embargom koriste se u proizvodnji poluvodiča i baterija, kao i komponenti komunikacijske i vojne opreme, kao što je oklopno streljivo. Peking je već pojačao kontrolu izvoza kao odgovor na pooštravanje zapadnih sankcija za čipove, s ograničenjima na isporuke germanija i galija što je dovelo do gotovo dvostrukog povećanja cijena minerala u Europi.

Najnovija kineska zabrana isporuke u SAD jasno pokazuje da je vlada predsjednika Xi Jinpinga voljna ciljati zapadne gospodarske interese kako bi uzvratila restrikcijama Washingtona za čipove. Kineska politika naglašava svoju dominaciju u globalnoj opskrbi desecima ključnih resursa. Proizvode 98 posto svjetskih zaliha galija i 60 posto germanija, prema podacima američkog Geološkog instituta.

Ograničenja izvoza

Washington je u ponedjeljak uveo niz novih sankcija namijenjenih usporavanju razvoja kineske industrije poluvodiča. Donesene mjere uključuju stroža ograničenja na izvoz ključnih alata za proizvodnju poluvodiča i zabranu izvoza u Kinu naprednih čipova za memoriju visoke propusnosti (HBM), ključne komponente u proizvodima umjetne inteligencije. Analitičari Bernsteina kažu da su američka ograničenja općenito manje stroga od očekivanog. Tokyo Electron porastao je 4,3 posto, a Disco Corp i Lasertec 6,1 odnosno 4,3 posto na japanskoj burzi.

Na američku crnu listu dodano je 136 kineskih kompanija, uključujući Wingtech, glavnog dobavljača Applea i Samsunga, koji je obavljao otkup inozemne tehnologije poluvodiča. Od 2018. Wingtech je potrošio više od četiri milijarde dolara na kupnju nizozemske grupe poluvodiča Nexperia. Također je pokušao kupiti Newport Wafer Fab, najvećeg britanskog proizvođača čipova, u dogovoru koji je na kraju blokirala britanska vlada.

Uvrštenje Wingtecha na američku crnu listu srušilo je dionice kompanije na burzi u Shenzhenu više od 10 posto u dva dana. Taj pad u dodatni fokus je stavio delikatno balansiranje kineskih tvrtki između rasta međunarodnog poslovanja i podrške prioritetima politike Pekinga u unutarnjoj politici.

Komentirajte prvi

New Report

Close