Kina ukida kaznene carine na australsko vino

Autor: Poslovni dnevnik , 02. travanj 2024. u 17:00
Australski izvoz vina u Kinu 2019. vrijedio je 1,1 milijardu dolara/SHUTTERSTOCK

Carine su uvedene nakon što je Canberra pozvala na istragu o podrijetlu Covida-19.

Kina će ukinuti antidampinške i antisubvencijske carine na australsko vino od 29. ožujka, najavilo je tamošnje ministarstvo trgovine. Tim potezom dolazi kraj trogodišnjim nametima.

Carine, koje dosežu i do 218,4 posto, prvi put su uvedene u ožujku 2021. na razdoblje od pet godina, s nizom barijera za australsku robu nakon što je Canberra pozvala na istragu o podrijetlu Covida-19, piše Reuters.

Od lani je primjetno zatopljavanje veza između dvije zemlje, što je dovelo do toga da Kina stalno ukida trgovinske prepreke za australsku robu, od ječma do ugljena. Australski proizvođači vina nadaju se skorom uklanjanju kaznenih carina u potpunosti.

Mjeseci priprema
“S obzirom na to da se situacija na kineskom tržištu vina promijenila, antidampinške i antisubvencijske carine nametnute na vino uvezeno iz Australije više nisu potrebne”, navodi se u priopćenju ministarstva trgovine. Nakon potpisivanja sporazuma o slobodnoj trgovini 2015., na australska vina uvezena u Kinu nisu bila podložna carinama, radi čega su imala 14 posto carinske prednosti u odnosu na mnoge druge zemlje proizvođače vina.

218,4

posto dosežu carine na uvezeno vino iz Australije

U prvoj polovici 2023. australsko vino činilo je samo 0,14 posto kineskog uvoza vina u usporedbi s 27,5 posto 2020. godine, prije uvođenja carina. “Pozdravljamo taj ishod, koji dolazi u kritičnom trenutku za australsku vinsku industriju.

Od 2020. kineske carine na australsko vino zapravo su australskim proizvođačima učinile neodrživim izvoz vina u boci na to tržište. Australski izvoz vina u Kinu 2019. godine vrijedio je 1,1 milijardu dolara”, priopćila je australska vlada.

“Ovo su sjajne vijesti”, rekao je australski izvršni direktor uvoznika i distributera vina The Wine Republic sa sjedištem u Pekingu Campbell Thompson. “Oduševljeni smo i veselimo se ponovnom predstavljanju sjajnih vina u Kini vrlo brzo”.

Australski proizvođači vina mjesecima su se pripremali za ukidanje carina u Kini. Podaci o trgovini pokazuju da je u prosincu u Hong Kong ušlo gotovo 2,5 milijuna litara australskog vina, što je porast u odnosu na oko 685.000 litara mjesečno posljednjih godina i najviše od rujna 2019.

Peking je 2020. počeo uvoditi carine na australske proizvode, što je natjeralo Canberru na žalbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO). Kada su carine na australsko vino uvedene 2021., Canberra je pozvala WTO da arbitrira u sporu.

Spor pri WTO-u
Zajedničkim naporima obiju strana, Kina i Australija postigle su konsenzus o ispravnom rješavanju sporova u okviru WTO-a, rekao je He Yadong, glasnogovornik kineskog ministarstva trgovine. Ukidanje carina podrazumijeva da će Australija prekinuti pravne postupke u WTO-u, navodi se u australskom priopćenju.

Najveći australski proizvođač vina koji kotira na burzi, Treasury Wine Estates, objavio je da pozdravlja najavu i da će započeti partnerstvo s kupcima u Kini kako bi proširio prodaju i marketing, kao i upravljanje markom. “Najava je značajno pozitivna ne samo za Treasury Wine Estates, već i za australsku vinsku industriju i potrošače vina u Kini”, rekao je izvršni direktor Tim Ford u izjavi.

Komentirajte prvi

New Report

Close