Kina smanjuje ulaganja u proizvodnju čipova za 24% na 38 milijardi dolara, ali i dalje vodi ispred Tajvana i Koreje

Autor: Poslovni.hr/Hina , 27. ožujak 2025. u 13:11
The technician repairing the computer,computer hardware, repairing, upgrade and technology

To znači da će njihova vrijednost biti uvećana šestu godinu zaredom, ali osjetno blaže nego u 2024. kada su uvećana za pet posto.

Kineske kompanije osjetno će smanjiti ulaganja u nove strojeve za proizvodnju čipova u 2025. godini, ali će zadržati vodeću poziciju u svijetu i uvelike nadmašiti konkurenciju iz Tajvana i Južne Koreje, procjenjuje udruga proizvođača elektronike SEMI.

Globalna ulaganja u opremu za proizvodnju čipova porast će ove godine za dva posto, na 110 milijardi dolara, izračunali su u SEMI-ju.

To znači da će njihova vrijednost biti uvećana šestu godinu zaredom, ali osjetno blaže nego u 2024. kada su uvećana za pet posto.

U 2026. godini umjetna inteligencija potaknut će skok ulaganja za čak 18 posto, procjenjuju u udruzi.

Kina je najveći potrošač čipova i njezine kompanije već godinama nastoje povećati ovećati proizvodne kapacitete kako bi držale korak s potražnjom, s pojačanim tempom ulaganja posebno od sredine 2023. i u 2024. Peking im je pružio podršku, nastojeći smanjiti ovisnost o uvozu čipova u uvjetima američkih trgovinskih ograničenja.

Najveći svjetski proizvođač strojeva za čipove nizozemski ASML očekuje u ovoj godini prihod u rasponu od 32 milijarde do 38 milijardi dolara, što bi mu osiguralo 25-postotni udio u tržištu litografskih sustava.

Na ljestvici vodećih proizvođača slijede američki Applied Materials, KLA i LAM Research, te japanski Tokyo Electron, a iznimno snažan rast bilježe kineska Naura, AMEC i Huaweijevo povezano društvo SiCarrier.

Kineska ulaganja u opremu za proizvodnju čipova trebala bi se ove godine smanjiti za 24 posto, na 38 milijardi dolara, izračunali su u SEMI-ju.

Ulaganja u Južnoj Koreji trebala bi pak dosegnuti 21,5 milijardi dolara, uz proširivanje kapaciteta SK Hynxa i Samsung Electronicsa za proizvodnju memorijskih čipova.

Blizu je i Tajvan s procijenjenim ulaganjima od 21 milijardu dolara i divom TSMC-om koji proizvodi čipova za umjetnu inteligenciju za Nvidiju i druge tehnološke divove.

Japan bi u proizvodnju čipova trebao ove godine uložiti 14 milijardi dolara, kao Sjeverna i Južna Amerika zajedno. Europska ulaganja trebala bi pak iznositi devet milijardi dolara, procjenjuju u SEMI-ju.

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close