Kina u ovoj godini cilja ambiciozni gospodarski rast od ‘oko 5 posto”. Najavio je to kineski premijer Li Qiang podnoseći svoje prvo izvješće o radu na godišnjem sastanku Svekineskog narodnog kongresa.
Li je obećao transformaciju razvojnog modela zemlje i ublažavanje rizika potaknutih bankrotom sektora nekretnina i zaduženim gradovima, izvijestio je Reuters.
Kineski cilj stope rasta gotovo je istovjetan prošlogodišnjem, no s obzirom na tadašnju nisku bazu uslijed Covid krize, u ovoj godini bit će ga teže dostići, smatraju analitičari te tvrde da je Peking prioritet dao rastu a ne reformama, iako je premijer obećao nove politike.
Dugotrajni rizici
“Ne bismo trebali izgubiti iz vida najgore moguće scenarije. Moramo nastaviti s transformacijom modela rasta, strukturnim prilagodbama, poboljšanjem kvalitete i poboljšanjem učinka.”, kazao je Li, usto je priznao da postizanje cilja “neće biti lako”, dodajući da je potreban “proaktivan” fiskalni stav i “razborita” monetarna politika, prenosi Reuters.
“Temelj za kontinuirani oporavak i poboljšanje gospodarstva zemlje još uvijek nije čvrst, s nedovoljnom potražnjom, prevelikim kapacitetom u nekim industrijama, slabim društvenim očekivanjima i mnogim dugotrajnim rizicima”, rekao je Li dok je predstavljao svoje “izvješće o radu” pred gotovo 3000 izaslanika okupljeni u Velikoj dvorani naroda u Pekingu. Kina je naime, godinu započela s padom burze i deflacijom, krizom imovine te dugovima lokalnih vlasti. povećavajući pritisak na kineske čelnike da osmisle nove ekonomske politike.
Li je postavio cilj proračunskog deficita od 3 posto bruto domaćeg proizvoda i najavio, 138,9 milijardi dolara u posebnim ultra-dugoročnim obveznicama središnje države, koje Peking koristi za pružanje dodatne potpore gospodarstvu, a koje nisu uključene u proračun. Kina je također postavila ciljanu potrošačku inflaciju na 3 posto te stvaranje više od 12 milijuna urbanih radnih mjesta ove godine, održavajući stopu nezaposlenosti na oko 5,5 posto.
Vojni proračun Pekinga povećat će se za 7,2 posto, što odgovara prošlogodišnjoj stopi rasta. Kina je pojačala svoje vojne aktivnosti oko Tajvana posljednjih godina, a Li je rekao da će se Peking “odlučno suprotstaviti separatističkim aktivnostima usmjerenim na neovisnost Tajvana” i “nepokolebljivo napredovati ka velikom cilju ponovnog ujedinjenja domovine”, prenosi Financial Times.
Što se tiče sektora nekretnina, Li je obećao financirati “opravdane” projekte i osigurati više socijalnih stanova dok Peking nastoji riješiti prenatrpanost nedovršenim nekretninama koje su zabrinjavale kupce nekretnina.
Poticanje rađanja
Suočeni s demografskom krizom koja prijeti željenom cilju rasta koji predvode potrošači, kineski državni planeri obećali su poboljšati politike koje podupiru rađanje, usto detaljno planiraju i potporu rastućoj starijoj populaciji povećanjem naknada i osnovnih mirovina te poticanjem privatnog mirovinskog sustava.
Kineski premijer, u svom izvješću istaknuo je i da Kina želi obuzdati industrijski višak kapaciteta, te ujedno naznačio više resursa za tehnološke inovacije i naprednu proizvodnju.
Li je iznio planove za povećanje državnog financiranja za znanstveno i tehnološko istraživanje za 10 posto u odnosu na prošlu godinu “kako bi se brže poticalo na jačanje samodostatnosti” u svjetlu američkih nastojanja da osujete kinesku industriju poluvodiča. Kina će također ukinuti sva ograničenja stranih ulaganja u proizvodni sektor i formulirati razvojne planove za kvantno računalstvo, velike podatke i umjetnu inteligenciju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu