Kina je u nedjelju objavila plan restrukturiranja vlade prema kojem smanjuje broj ministarstava za dva i smješta moćno ministarstvo željeznica u okvire drugoga dok novi čelnici nastoje ojačati učinkovitost i suzbiti korupciju u zemlji.
Ova reforma označava najveće smanjenje broja ministarstava od 1998. kada je tadašnji premijer Zhu Rongji izvršio preustroj Državnog vijeća, a podudara se sa sve većom javnom zabrinutošću zbog transparentnosti i birokratskog dupliranja. Vlada će Povjerenstvo za planiranje obitelji, agenciju koja nadzire spornu politiku jednog djeteta, spojiti s ministarstvom zdravstva te ojačati ovlasti tijela za kontrolu hrane i lijekova, stoji u vladinu izvješću objavljenom tijekom godišnjeg zasjedanja parlamenta.
"Brojni operativni, organizacijski i problemi podjele rada postoje sada u minsitarstvima Državnog vijeća", rekao je glavni tajnik vijeća Ma Kai u govoru o planu reformi Nacionalnom narodnom kongresu. Dodao je kako "kršenje dužnosti, korištenje položaja za vlastiti probitak i korupcija" nisu učinkovito suzbijeni. Budući kineski predsjednik Xi Jinping i budući premijer Li Keqiang preuzimaju svoje nove funkcije po okončanju godišnjeg kongresa sljedećeg tjedna.
Ministarstvo željeznica i Povjerenstvo za planiranje obitelji su posebno nepopularni i njihova se reforma očekivala. Minstarstvo željeznica je imalo brojne probleme posljednjih godina među kojima i velike dugove nastale financiranjem željezničkih linija velikih brzina, gubitke i zloporabe. Željeznica će biti uklopljena u ministarstvo transporta, a vlada je obećala otvoriti je privatnim investitorima. Dužnosnici za planiranje obitelji poznati su po prisiljavanju žena na pobačaje kako bi se postigli državni ciljevi u natalitetu.
Prema izvješću planiranje obitelji se mora nastaviti na temelju stabilnih i niskih stopa nataliteta, ali politike moraju biti unaprijeđene.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu