Kina, najveći strani kreditor Sjedinjenih Američkih Država, upozorila je Washington da bez daljnjeg odgađanja mora razriješiti pitanje povećanja granice zaduživanja te države.
Naime, 17. listopada SAD će dosegnuti zakonski dopuštenu granicu zaduživanja od 16,7 bilijuna dolara, a ko se ne poveća, najvećem svjetskom gospodarstvu prijeti bankrot. Kako je upozorio američki ministar financija Jacob Lew, 17. listopada, ako kongres ne odobri dodatno zaduživanje, Washingtonu će ostati oko 30 milijardi dolara gotovine za servisiranje obveza države, a riječ je o tek polovici iznosa od 60 milijardi dolara dnevno koliko je potrebno za plaćanje dugova.Za brojne vlade i ulagače približavanje tog roka izaziva mnogo više nervoze nego dosadašnja blokada rada državne administracije, do koje je došlo nakon što u kongresu nije prihvaćen novi proračun, javlja BBC.
1,28bilijuna
dolara američkih državnih obveznica drži Peking
O ozbiljnosti situacije dovoljno govori i to što se u unutanje političko pitanje SAD-a odlučila upetljati u Kina. Tako je kineski ministar financija Žu Guangjao poručio američkim političarima da je vremena sve manje i da je njihova odgovornost da jamče sigurnost kineskih ulaganja u SAD-u. A s obzirom na to kolika su ta ulaganja Amerikanci se baš neće moći ogluštiti na ovu vrlo jasnu poruku.Naime, britanski The Independant piše kako su Kinezi u rujnu 2008. pretekli Japan i postali najveći pojedinačni kreditor SAD-a. Peking trenutno drži američke obveznice vrijedne najmanje 1,28 bilijuna dolara. Ukupna vrijednost imovine u dolarima kojom raspolaže Peking je 3,5 bilijuna, koja bi bila teško izložena u slučaju bankrota SAD-a.
O ovom pitanju je Peking čak našao suglasje s Tokijom, pa su tako iz japanskog ministarstva financija poručili kako su jako zabrinuti zbog ove situacije, a kako piše The Financial Times, američki bankrot bi odvratio ulagače od dolara pa bi vrijednost jena odletjela u nebesa, što bi uništilo ekonomski plan oporavka japanskog premijera Šincoa Abea.Iako su analitičari dosad odbacivali kako će Kina iskoristiti kao političku ili ekonomsku prevagu na Washingtonom potencijalnu prodaju svojih dolarskih investicija, jer bi time naškodila svojem velikom investicijskom portfelju, ni ta se mogućnost više ne čini tako nerelanom. Analitičari s Wall Streeta pak i dalje su uvjereni kako je riječ tek o političkom teatru i kako nema realne mogućnosti bankrota SAD-a.
Disfunkcionalna politika
Džihad republikanaca
Zdrav razum nalaže da su američki političari svjesni rizika i opasnosti dosezanja plafona zaduživanja i da će učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi spriječili teško ekonomsko samoozljeđivanje zemlje u slučaju njezinog bankrota. Time se vodi i većina malitičara s Wall Streeta koji poručuju ulagačima kako blokada državnog aparata i mogućnost bankrota nisu razlozi za prodaju dionica. Međutim, kako je za Business Insider istaknuo Nouriel Roubini, ulagači potcjenjuju činjenicu koliko je američka politika postala disfunkcionalna. Tako je on još u rujnu upozorio na vjerojatnost blokade rada vlada s obzirom na džihad koji je dio republikanske stranke pokrenuo protiv vladine potrošnje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu