Kina lansira 40 milijardi dolara ‘težak’ Veliki fond. Imaju samo jedan cilj

Autor: Ana Blašković , 06. rujan 2023. u 07:00
FOTO: REUTERS/Aly Song

Veličina fonda nadmašuje ciljane razine iz 2014. te 2019. kada je prikupljeno 138,7 milijardi juana, odnosno 200 milijardi juana.

Kina će pokrenuti novi državni investicijski fond s namjerom da prikupi oko 40 milijardi dolara za svoj sektor poluvodiča. Očekuje se da će biti najveći među tri fonda koji je pokrenuo Kineski investicijski fond za industriju integriranih sklopova, također poznat kao ‘Veliki fond’.

Najnoviji fond cilja prikupiti 300 milijardi juana, odnosno 41 milijardu dolara, označavajući pojačavanje napora zemlje da uhvati korak s SAD-om i drugim konkurentima u svijetu.

Kontrole izvoza
Veličina fonda nadmašuje ciljane razine iz 2014. te 2019. kada je prikupljeno 138,7 milijardi juana, odnosno 200 milijardi juana. Reuters piše da će među glavnim područjima ulaganja biti oprema za proizvodnju čipova.

60

milijardi juana planira investirati kinesko Ministarstvo financija

Kineski predsjednik Xi Jinping dugo je naglašavao potrebu da Kina postane samodostatna u poluvodičima, no tema je postala goruća nakon što je Washington uveo niz mjera kontrole izvoza u posljednjih nekoliko godina, argumentirajući da bi Peking mogao koristiti napredne čipove za jačanje vojnih sposobnosti.

U listopadu je SAD pokrenuo široku lepezu paket sankcija koja je Kini ukinula pristup naprednoj opremi za proizvodnju čipova. Slične korake poduzeli su i američki saveznici Japan i Nizozemska.

Kinesko ministarstvo financija planira injekciju u fond od 60 milijardi juana. Prikupljanje kapitala mogao bi potrajati mjesecima pa u ovom trenutku nije jasno kada će sam fond biti lansiran, kao ni hoće li se dodatno brusiti detalji.

Iza prethodna dva fonda financijski stoje kinesko ministarstvo financija i jake državne tvrtke poput China Development Bank Capital, China National Tobacco Corporation i China Telecom. ‘Veliki fond’ razmišlja o angažiranju najmanje dvije institucije za ulaganje kapitala novog fonda.

’Veliki fond’ dosad je financirao dvije najveće kineske ljevaonice čipova, Semiconductor Manufacturing International Corporation i Hua Hong Semiconductor, kao i proizvođača flash memorije Yangtze Memory Technologies te niz manjih tvrtki i fondova. Unatoč tim ulaganjima, kineska industrija čipova bori se da igra vodeću ulogu u globalnom opskrbnom lancu, posebno u segmentu naprednih čipova.

Nadmašio sve prethodne

Veličina fonda nadmašuje ciljane razine iz 2014. te 2019. kada je prikupljeno 138,7 milijardi juana, odnosno 200 milijardi juana.

Reuters piše da je nekoliko viših dužnosnika i bivših dužnosnika SINO-IC Capitala, jedinog upravitelja ‘Velikog fonda’, pod istragom kineskog tijela za borbu protiv korupcije od 2021. Unatoč tome, očekuje se da će SINO-IC Capital ostati jedan od upravitelja najnovijeg fonda.

Preko leđa kompanija
Kineski dužnosnici također su kontaktirali China Aerospace Investment, investicijski ogranak državne China Aerospace Science and Technology Corporation, za razgovore o eventualnom upravljanju. China Aerospace Investment nije odgovorio na zahtjev za komentar.

Kompanije su već nekoliko godina u središtu borbe za moć između dviju zemalja. Kina je kritizira napore SAD-a da blokira kineski pristup naprednim poluvodičima putem kontrole izvoza, dok SAD kaže da su ograničenja potrebna za obranu njihove nacionalne sigurnosti.

SAD i Kina nekoć su bili najveći trgovinski partneri, ali Washington sada više trguje sa susjedima Kanadom i Meksikom, dok Peking više posluje s jugoistočnom Azijom.

Komentirajte prvi

New Report

Close