Kina kupuje strane tvrtke u potrazi za prilikama

Autor: The New York Times , 23. prosinac 2012. u 22:01
Kineska grupacija Cnooc preuzima energetsku tvrtku Nexen; bušotina Nexena

Kineska preuzimanja u ovoj godini su u inozemstvu porasla 28 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Kineske tvrtke otvorile su lisnice i dale se u mahnitu kupnju u inozemstvu. No istodobno su pod sve većim povećalom kao prijetnja nacionalnoj sigurnosti, osobito u Washingtonu, kako kineska vanjska politika postaje sve nasilnija.

Prema podacima kuće Thomson Reuters, dosad su u ovoj godini kineska preuzimanja u inozemstvu porasla 28 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok je količina udruživanja i preuzimanja u svijetu općenito pala za 2,8%. "Povećanje prekomorskih investicija kineskih tvrtki je neizbježan trend", na nedavno održanoj konferenciji je izjavio kineski ministar za trgovinu Chen Deming. Dodao je kako Kina ima "strane rezerve u vrijednosti od tri bilijuna dolara" koje želi upotrijebiti kao "svoj doprinos globalnom blagostanju". Wanxiang Group pristala je platiti 256 milijuna dolara za preuzimanje većeg dijela tvrtke za proizvodnju visoko tehnoloških baterija A123 Systems iz Michigana. A konzorcij kineskih investitora istoga se dana usuglasio glede investicije od 4,2 milijarde dolara za većinski udio u poduzeću za lizing zrakoplova poduzeća American International Group. Kanada je nedavno odobrila preuzimanje energetske tvrtke Nexen od strane China National Offshore Oil Corporation (Cnooc) za 12 milijardi dolara. Taj ugovor i dalje čeka odobrenje američkog odbora Cfius (Committee on Foreign Investment in the United States) koji vrši revizije stranih ulaganja na područjima od nacionalne sigurnosti. Dva najveća posla koja su kineske tvrtke sklopile ove godine tiču se ostvarenja nadzora nad sjevernoameričkim poduzećima.

Prema podacima kuće Thomson Reuters, najveće preuzimanje kineskih ulagača u povijesti tiče se natječaja za A.I.G., odnosno I.L.F.C. (International Lease Finance Corporation).U međunarodnom u kineskim poslovima jasno su vidljiva dva trenda. Vlada vrši pritisak na kineske tvrtke da pokušaju dobiti manjinske udjele umjesto da automatski traže punu kontrolu ne bi li na taj način iskoristili stručnost strane Uprave, izjavljuju dva dužnosnika. Istodobno kineske tvrtke šire opseg meta za preuzimanje prema industrijskim proizvođačima i brendiranim, kupcima dobro poznatim tvrtkama. "Ne bih rekao da postoji težnja prema ostvarivanju manjinskih udjela, ali mislim da se sve više prihvaća kako je to prikladan način poslovanja", tvrdi Michael S. Weiss, upravitelj za kineska udruživanja i preuzimanja u Morgan Stanleyju. Mnogi današnji kupci izvukli su pouke iz prošlih neuspjeha te sada pokušavaju udobrovoljiti državne regulatore prije sklapanja poslova. Tako je Cnooc, poučen iskustvom propale ponude za otkup naftne kompanije Unocal prije sedam godina, pokušao te pouke primijeniti na natječaju za Nexen.

Navedena kineska tvrtka počela je razmatrati ovaj natječaj djelomice i zato jer je bila uvjerena da će se njihova ponuda odobriti, tvrdi jedna osoba  s izravnim saznanjima. Naime, iako je Nexen veliki igrač u kanadskoj energetskoj zajednici, nije ikona u poslovnom svijetu te zemlje. Ipak, zabrinutost u vezi nacionalne sigurnosti mogla bi usporiti provedbu određenih poslova. Bankari i odvjetnici smatraju da je odbor za strana ulaganja u Sjedinjenim Američkim Državama Cfius katkad izvor velikih frustracija za potencijalne kupce. Taj odbor proučava poslovne ugovore te donosi odluku o tome štete li oni državnim sigurnosnim interesima. Za razliku od Kanade, revizija odbora Cfius odvija se iza zatvorenih vrata, a kupcima se ne obznanjuje uvijek koji poslovi su odbačeni. Michael R. Wessel, demokrat i član Odbora za reviziju gospodarskih i sigurnosnih odnosa SADa i Kine, kaže da u Kongresu, u redovima obaju stranaka, raste zabrinutost glede prvog u nizu kineskih otkupa, preuzimanja tvrtke Complete Genomics iz Mountain Viewa u Kaliforniji koja se bavi sekvencioniranjem DNA za 117,6 milijuna dolara.

Keith Bradsher izvještava iz Hong Konga, a Michael J. de la Merced iz New Yorka

Komentirajte prvi

New Report

Close