Karizmatični liberal koji se ne boji sijedih najizgledniji je novi premijer Kine

Autor: Tomislav Pili , 13. listopad 2022. u 13:50
Wang Yang ušao je u Politbiro 2017. godine/Reuters

Za nasljednika Li Keqianga na partijskom Kongresu vjerojatno će biti izabran 67-godišnji Wang Yang.

Vodeći favorit u izboru za novog kineskog premijera dužnosnik je provincije Guangdong koja graniči sa Hong Kongom, a koji je donedavno pripadao liberalnoj struji unutar Komunističke partije.

No, otkako je predsjednik Xi Jinping na vlasti, već cijelo desetljeće, Wang Yang je primjetno napustio liberalne ideje i priklonio se autoritarnijem pristupu vladanju.

Riješio sukob u Wukanu
Kako piše Reuters, tijekom mandata čelnika Komunističke partije provincije Guangdong, Wang je ostao upamćen po značajnim reformama, poput modernizacije zastarjele industrije i uvođenja socijalno inkluzivnih politika.

Tijekom protukorupcijskih prosvjeda u selu Wukan 2011. godine – kada su lokalni dužnosnici prodali zemljište nekretninskim developerima, a da stanovnici nisu dobili primjerenu odštetu – Wang je razriješio korumpirane dužnosnike te omogućio vođama prosvjeda sudjelovanje na lokalnim izborima što je pozdravljeno u međunarodnoj zajednici.

Međutim, dobar dio tog prizvuka slobodnijeg pristupa kineskoj politici sam je Wang kasnije ugušio. K tome, u Guangdongu su uvedene dodatne restrikcije za medije i organizacije civilnog društva, uključujući i sindikate. Takav zaokret korespondira s dolaskom predsjednika Xija na vlast i skretanja Kine na put autoritarnije politike.

Politički smjer u skladu sa stavom Pekinga donio je 67-godišnjem Wangu kandidaturu za nasljednika Li Keqianga kada on ode s mjesta predsjednika vlade drugog po veličini svjetskog gospodarstva. Iako je premijerska pozicija u kineskoj “igri prijestolja” druga pozicija po važnosti (a time i moći), u posljednjih nekoliko godina premijer je bitno manje utjecajan od predsjednika.

Razlog leži u konsolidaciji političke moći predsjednika Xija i njegovog snažnijeg nadzora nad ekonomskim pitanjima. Kruna te konsolidacije trebala bi se dogoditi 16. listopada kada započinje Kongres Komunističke partije na kojem bi Xi trebao dobiti treći uzastopni mandat, što još nije uspjelo nijednom kineskom predsjedniku.

Zapazio ga Deng
Svoju političku karijeru Wang Yang može zahvaliti čuvenom Deng Xiaopingu, komunističkom lideru koji je 70-ih godina i pokrenuo kineski ekonomski uspon. Wang je još kao tinejdžer početo raditi u prehrambenoj industriji kako bi financijski pomogao svojoj samohranoj majci.

Uspinjući se na hijerarhijskoj ljestvici, zapazio ga je Deng. Dok je bio dužnosnik u provinciji Guangdong, izgradio je bliske odnose sa Xijevim prethodnikom, Hu Jintaom.

Oni koji ga poznaju medijima tvrde da je Wang samouvjerena i karizmatična osobnost. Da ne “prati krdo” govori i zanimljiva sitnica da ga krasi pokoja sijeda u kosi te ne boji kosu u crno kao većina kineskih političara.

Kroničari tamošnje politike prisjećaju se da je Wang prije 10-ak godina na jednom neformalnom susretu s novinarima govorio o nizu aktualnih tema, bez čitanja u unaprijed pripremljene bilješke i uz poneku humorističnu opasku.

Takav stil komunikacije dijametralno je suprotan od krutog stila kineskih dužnosnika, koji k tome u posljednje vrijeme sve više i izbjegavaju medije, posebno strane.

Pamti se i da je tijekom susreta s tadašnjim američkim ministrom financija Jackom Lewom 2013. kazao kako si Kina i SAD ne mogu dopustiti razvod poput tada aktualne rastave medijskog mogula Ruperta Murdocha i Wendi Deng jer bi cijena “bila previsoka”.

“On je nesumnjivo najliberalniji u cijelom Politbirou”, kazao je za Reuters Willy Lam, profesor na hongkonškom Kineskom sveučilištu i stručnjak za kineska pitanja. U Politbiro Wang je ušao 2017. godine.

Komentirajte prvi

New Report

Close