Američka kompanija Continental Wind Serbia odgodila je početak gradnje vjetroparka Čibuk 1 u Kovinu. Projekt se trebao početi ostvarivati u listopadu ove godine, točnije 14. listopada, ali pod uvjetom da se u Srbiji model ugovor o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora i novi zakon o energetici usvoje do kraja lipnja.
280milijuna
eura vrijednost je vjetroparka u Kovinu od čega će koristi imati i srpske tvrtke
"Zbog cijele situacije u zemlji zbog poplava, sada ne izgleda kao da će ti zakoni biti usvojeni u navedenim rokovima. Početak izgradnje bit će neizvjestan, odnosno odlaže se za kraj godine ako vremenske prilike dopuste ili za početak ožujka 2015. godine, rekla je Ana Brnabić, direktorica kompanije Continental Wind Serbia za portal eKapija. To znači da bi od početka gradnje prve vjetrenjače proradile u roku od 18 mjeseci.Vjetropark snage 142,5 megavata, koji je mogao biti prvi u Srbiji, planiran na lokaciji 50 kilometara od Beograda, vrijedan je 280 milijuna eura, od čega bi oko 55 milijuna trebalo otići srpskim kompanijama koje će se obavljati građevinske radove. Naime, na međunarodnom natječaju posao izgradnje vjetroparka dobio je konzorcij koji čine austrijski Porr i kompanija Elnos koji će imati podizvođače za skoro sve elemente građevinskih i električnih radova.
"Dogovorili smo se o financiranju s tri najveće međunarodne institucije, EBRD, IFC i OPIC. U posljednjoj smo fazi pregovora oko ugovora "ključ u ruke" s kompanijom General Electric koja je isporučitelj vjetroturbina koje će biti proizvedene u Njemačkoj. General Electric je vrlo zainteresiran za naše tržište, i ovaj projekt je prvi korak da se oni motiviraju za nastavak posla u Srbiji", kaže Ana Brnabić. Ona ističe da će investicijom u vjetropark Čibuk 1 u sljedećih 25 godina država dobiti 259 milijuna eura, od čega će najveći dio, oko 90 milijuna, otići u proračun.
Iz Srpskog udruženja za energiju vjetra (SEWEA), kažu da već tri ili četiri investitora imaju građevinske dozvole i ugovor s bankama, ali da čekaju ugovor o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora. U srpnju prošle godine Ministarstvo energetike je donijelo model tog ugovora koji, međutim, nije bio prihvatljiv bankama tako da ulagači ne mogu zatvoriti financiranje svojih projekata. Zbog toga je EBRD predložio da će platiti Ministarstvo energetike da dovede neku međunarodna tvrtku koja s ima iskustva i koja će postići dogovor s bankama. Tako bi, drže u SEWEA, bio zaštićen interes države i građana i postigao bi se nužan kompromis.
Kod Zaječara
Švicarci ulažu 70 mil. eura
U svibnju su trebali početi radovi na izgradnji vjetroparka na Vrškoj čuki kod Zaječara, u koji švicarska tvrtka WP Energy systems ulaže 70 milijuna eura. Na toj lokaciji izgradit će se 17 vjetrogeneratora s očekivanom proizvodnjom od 75 milijuna kilovatsati električne energije. Saša Mirković, predsjednik Skupština Zaječara, u siječnju je rekao da su riješene sve nesuglasice koja je ta tvrtka imala s bivšom gradskom vlašću oko izdavanja potrebnih dozvola, tako da se očekuje brzi početak radova Direktor švicarske tvrtke Slobodan Trifunović najavio je da se završetak radova očekuje za godinu dana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu