Američki predsjednik Joe Biden odlučio se povući iz utrke za novi mandat. Ta odluka, objavljena u nedjelju, bila je logičan korak nakon neuspjele debate i sve većeg pritiska iz vlastitih redova da odstupi, stoga je neki nazivaju očekivanom.
Ipak, s obzirom na to da je Biden još dan uoči objave tvrdio suprotno, mnogi je označavaju naglom i neočekivanom. Biden je kao svoju nasljednicu i kandidatkinju Demokratske stranke u utrci s Donaldom Trumpom, imenovao potpredsjednicu Kamalu Harris.
Istovremeno je obavijestio da će odraditi mandat do kraja, točnije do 20. siječnja, unatoč nekim pozivima da odmah odstupi i sa sadašnje pozicije predsjednika SAD-a.
Kladionice za Trumpa
Kamala Harris već je ušla u povijest kao prva žena, te prva te azijsko-američka žena koja je služila kao potpredsjednica Sjedinjenih Država. Podsjetimo, Kamala Harris, kći je političkih aktivista s Berkeleyja i imigranata iz Indije i Jamajke, odrasla je u Oaklandu i provela veći dio svoje političke karijere u kalifornijskom Bay Areau.
Nakon što je stekla diplomu prava na Pravnom fakultetu karijera joj je krenula uzlazno. Prije potpredsjedničke uloge, bila je najprije državna tužiteljica Kalifornije (od 2010), potom guvernerku od 2016.
Iako njena nominacija za demokratsku kandidatkinju tek treba biti službeno potvrđena na konvenciji Demokratske stranke, koja se održava od 19. do 22. kolovoza, podrška je izvjesno neupitna jer većina je već stala uz nju.
Guverner Gavin Newsom i suosnivač LinkedIna Reid Hoffman bili su među prvima koji su izrazili podršku Harris, usklađujući se s Bidenovom preporukom. Politički ‘teškaši’, poput bivšeg predsjednika Baracka Obame i Nancy Pelosi, nekadašnje predsjednice Zastupničkog doma Kongresa, još se nisu izjasnili.
Prema pisanju CNBC, CNN-a i Reutersa, demokratima nije trenutačno u cilju izazvati novi politički kaos, a usto Kamala Harris već je spremna za utrku. Stoga, većina špekulacija koja je trenutačno zahvatila demokrate, vrti se oko toga tko će biti njen odabranik za ulogu potpredsjednika.
Demokratska stranka Bidenovim povlačenjem doživjela je pravi plimni val novih donacija. ActBlue, internetska platforma za donacije stranke, izvijestila je da je prikupila više od 14 milijardi dolara od svog osnutka 2004.
Na dan Bidenove objave, ActBlue je prikupio više od 52,8 milijuna dolara, nadmašivši dosadašnji rekord prikupljanja sredstava u jednom danu koji je držala Trumpova kampanja nakon njegove povijesne kaznene osude, prenosi Reuters. Priljev donacija dodatno ukazuje na snažnu podršku Harris i programu Demokratske stranke u budućnosti.
U Trumpovu taboru pak, pišu mediji, ubrzano se radi na promjeni strategije spram nove uzdanice demokrata jer je zasad sve bilo tempirano za borbu protiv Bidena.
Kada se radi o procjenama pobjednika, odmah po objavi, online kladionica PredictIT nije zabilježila značajne promjene. Kamali Harris porasle su šanse za pobjedu za 13 centi, dostignuvši tako 40 centi, dok su šanse bivšeg predsjednika Donalda Trumpa pale za pet centi i spustile se na 59 centi, te analitičari tvrde kako se, zasad, ništa bitno nije promijenilo u odnosima snaga, odnosno u predviđanjima krajnjeg ishoda predsjedničkih izbora u SAD-u.
Jača neizvjesnost na tržištima
Mediji ujedno izvještavaju, da kada se radi o politikama koje će zastupati Kamala Harris, politički i financijski analitičari uglavnom se slažu da će nastaviti Bidenovim smjerom te ne očekuju značajna odstupanja u vanjskoj ili unutarnjoj politici kao ni u onoj fiskalnoj i trgovinskoj.
Vijest o Bidenovom odustajanju stigla je u trenutku kada su tržišta već suočavana s posljedicama smanjenja kamatnih stopa Federalnih rezervi i vrhuncem sezone objava financijskih rezultata. Tržišni analitičari upozoravaju da bi ova politička previranja mogla dovesti do povećane volatilnosti na Wall Streetu u kratkoročnom razdoblju.
Jer valja, podsjetiti, ona su već uzdrmana nakon atentata na Donalda Trumpa, pretendenta na Bijelu kuću, koji se dogodio samo tjedan dana ranije, a već su na red stigli novi preokreti koji imaju veliku moć utjecanja na tržišna.
Nakon atentata tržišta su, kada se radi o budućem pobjedniku, naginjala na Trumpovu stranu. Iako kladionice i dalje, njemu daju prednost, ipak se okruženje mijenja. Takozvan “Trump trade” sada stoji lošije prema većini analitičara. “Trump trade” odnosi se na ulaganja u dionice za koje se očekuje da će imati koristi ako se bivši predsjednik vrati u Bijelu kuću.
Wall Street, naime, do nedavno je smatrao Trumpovu pobjedu dobrom za dionice jer je republikanski kandidat zagovarao niže poreze i deregulaciju. Nasuprot tome, trgovci su predvidjeli da će dionice zelene energije biti pogođene Trumpovim predloženim povećanjem tarifa što bi, prema nekim ekonomistima, moglo dovesti do veće inflacije.
Julie Biel, upraviteljica portfelja Kayne Anderson Rudnicka, istaknula je kako se radi o situaciji bez presedana. Kamala Harris zaobišla je tradicionalni proces nominacija, što dovodi do veće neizvjesnosti na tržištima.
Stoga predviđa da bi to moglo razmontirati tzv. ‘Trump trade’ portfelj odnosno oporaviti sektore poput solarnih i električnih vozila, premda uz značajnu volatilnost, koju očekuje do kraja ljeta. Yung-Yu Ma, glavni investicijski direktor u BMO Wealth Managementu, također, predviđa kratkoročnu nestabilnost tržišta zbog povećane političke neizvjesnosti.
Bidenovo odustajanje i uspon Kamale Harris unijelo je neizvjesnosti u političku i financijsku sferu koja će, čini se, jačati približavanjem izbora zakazanima za studeni.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu