Kako su poljska i mađarska valuta izbjegle val rasprodaja

Autor: Poslovni.hr/Hina , 23. kolovoz 2013. u 16:50
Thinkstock

Valute zemalja ‘nove’ Europe, poput Poljske i Mađarske, izbjegle su val rasprodaja koji je zahvatio ostala tržišta u nastajanju.

Valute zemalja 'nove' Europe, poput Poljske i Mađarske, izbjegle su val rasprodaja koji je zahvatio ostala tržišta u nastajanju zbog najava američke središnje banke da će uskoro početi smanjivati poticajne mjere, a štite ih dobri ekonomski podaci iz eurozone i naznake oporavka u matičnim gospodarstvima.

Godinama su recesija u Europi i oprezni monetarni propisi bili uteg za gospodarski rast u regiji, pa su europske zemlje bile manje atraktivne ulagačima od onih u Aziji i Latinskoj Americi. Sada se to prokletstvo pretvara u blagoslov.

Valute nekadašnjih miljenika ulagača Brazila i Indije naglo su izgubile na vrijednosti zbog velikih rasprodaja dionica i obveznica, potaknutih strahom od naglog usporavanja rasta. Kada je riječ o valutama 'nove' Europe, one su pak uglavnom stabilne.

Zbog planova američke središnje banke da smanji priljev jeftinog novca u gospodarstvo, valute poput južnoafričkog randa, indijskog rupija i brazilskog reala ove su godine oslabile prema dolaru 15 do 18 posto.

Nasuprot tome, poljski je zlot od siječnja oslabio samo tri posto prema zelenoj novčanici a mađarska forinta, koju smatraju najrizičnijom zbog neortodoksne politike premijera Viktora Orbana, samo dva posto.

"Razlog je kombinacija bolje prognoze za zemlje europske jezgre, gdje se gospodarstvo po svemu sudeći oporavlja, i poboljšanja temeljnih pokazatelja u većini tih zemalja (nove Europe)", tumači Thanasis Petronikolos iz londonskog Baring Asset Managementa.

Kao članice Europske unije, Poljska, Mađarska i Češka moraju poštivati europske propise o fiskalnoj konsolidaciji, koji su proteklih godina branili njihovim vladama gomilanje prekomjernih deficita u ime poticanja rasta.

To ujedno znači da zemlje u regiji imaju male deficite na tekućim računima bilance plaćanja, a neke od njih, poput Mađarske, bilježe čak i višak. To štiti njihove valute od naglog pada vrijednosti u slučaju da presuši priljev inozemnog kapitala, potreban za financiranje trgovinskih neravnoteža.

Ipak, izgledi za srednju Europu nisu sasvim nepomućeni – valja se prisjetiti ponajprije neizvjesnosti koja prati predstojeće ukidanje Fedovih poticaja i političke nestabilnosti uoči izbora u idućim godinama.

Poljsku tako 2015. čekaju parlamentarni izbori a ankete pokazuju da bi premijer Donald Tusk mogao biti poražen.

Dodatnu prijetnju predstavljalo bi i smanjeno kreditiranje, zbog pritiska na inozemne banke da 'počiste' svoje bilance, što bi dovelo u pitanje gospodarski oporavak. Mnoge su od tih banaka u cijelosti ili dijelom u vlasništvu partnera sa Zapada.

Ipak, ne bude li većih iznenađenja i nastavi li se oporavak u eurozoni, regija bi trebala ostati stabilna za ulagače u valute.

Komentirajte prvi

New Report

Close