Kako stati na noge nakon revolucije

Autor: The New York Times , 04. studeni 2012. u 22:00
The New York Times

Uvodnik The Timesa.

Nedavno u Tripoliju nije bilo vode najmanje pet dana, goleme su količine smeća stajale uz autoceste, a tisuće mladića, uglavnom teško naoružanih, nije znalo što će sa sobom bez posla. Upravo je obilježeno godinu dana od smrti pukovnika Moamera Gadafija i njegova režima, a novo vodstvo države i dalje ne ispunjava obećanja dana tijekom revolucije. Sve je više Libijaca razočarano demokracijom.

U Libiji je razvijen snažan osjećaj nacionalnog identiteta, a ima i značajne prirodne resurse na kojima može graditi budućnost. Proizvodnja nafte gotovo je ista kao i prije revolucije. Izbori koji su održani u lipnju dali su legitimnost prvoj izabranoj vladi, no Gadafi nije dopuštao razvoj jakih institucija i civilnog društva. Neiskusni novi politički vođe griješe u koracima, a čak ni mnogi članovi kongresa ne znaju što zakonodavna vlast radi. Prvi je premijer smijenjen nakon samo tri tjedna, a drugi još uvijek pokušava sastaviti kabinet vlade. Drugi je ozbiljni problem odgoda razoružanja revolucionara koji su oslobodili Libiju, ali danas ozbiljno ugrožavaju stabilnost. Rujanski napad na američko veleposlanstvo u Benghaziju, u kojem su smrtno stradali veleposlanik J. Christopher Stevens i još troje američkih državljana, pokazao je koliko se libijska vlada loše nosi s ekstremističkim skupinama.

U Tripoliju je ostvaren pomak u uključivanju revolucionara u službene policijske i vojne jedinice, no u drugim dijelovima zemlje tisuće mladića i dalje pripadaju lokalnim paravojnim skupinama koje svakog trena mogu izazvati sukobe. Jedan je primjer toga Bani Walid, Gadafijevo uporište koje se opiralo vlasti sve dok ga vladine jedinice nisu osvojile 24. listopada. Vlada je izjavila da mora uhititi kriminalce koji su se ondje skrivali te uspostaviti savezni nadzor nad gradom, no javnost se opravdano pita zašto je zajednica granatirana. Libiji također prethodi važan zadatak sastavljanja ustava koji će odrediti narav nove zemlje. Libijci s istoka i juga zemlje traže veću kontrolu nad svojim životom, decentralizacija vlasti bit će neizbježna. Novo libijsko vodstvo mora se znatno bolje povezati sa svojim građanima tako što će im govoriti istinu, pružiti im temeljne usluge poput odvoza smeća i dati im razlog da povjeruju da će im vlada poboljšati život.

Komentirajte prvi

New Report

Close