Budu li se realizirali svi projekti koje srbijanska vlada dogovara s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kapital iz te zemlje „preplavit“ će Srbiju, jer je riječ o ulaganjima koja, u razdoblju od više godina, prelaze pet milijardi dolara.
Dva ugovora vrijedna 800 milijuna dolara, koja se odnose na ulaganja u poljoprivredu, izgradnju pet tvornica stočne hrane i navodnjavanje su već sklopljena, a pred potpisivanjem je i ugovor o vojnoj suradnji čija se vrijednost procjenjuje na oko 300 milijuna dolara.
U poljoprivrednu djelatnost uključena je emiratska kompanija „Al Dahra“, a kompanija „Mubadala“ procjenjuje uvjete za izgradnju tvornice za proizvodnju čipova, u koju bi se uložilo četiri milijarde eura. Treća kompanija „Etihad“ najavila je dolazak njezinih predstavnika 15. travnja kako bi dogovorila preuzimanje 49 posto vlasništva u Jat-u, a njega bi stekla s flotom šest novih zrakoplova.
„Etihada“ je zainteresirana i za izgradnju Cargo terminala pri beogradskom aerodromu „Nikola Tesla“, koji bi skupa s Lukom „Pančevo“ (koju kane preuzeti emiratske tvrtke) bili glavni infrastrukturni objekti za izvoz hrane, koju će „Al Dahra“ proizvoditi u osam vojvođanskih poljoprivrednih kombinata u kojima će imati 80 posto vlasništva.
Riječ je o kombinatima koji su se, poslije neuspjele privatizacije, našli u stečaju. Preuzimanje će uskoro početi tako da bi „AL Dahra“ već na jesen mogla početi sa sjetvom. Ulaganjem sto milijuna eura u sustav navodnjavanja kao i 400 milijuna dolara kredita (koji je Srbija dobila od razvojnog fonda Abu Dabija) bit će omogućeno obnavljanje kanala Dunav-Tisa Dunav kao i proširenje mreže za navodnjavanje. Dio zajma namijenjen je individualnim poljoprivrednim gazdinstvima kako bi povećali proizvodnju na svojim oranicama.
S uloženim kapitalom Srbija nastoji postati najveći proizvođač hrane u regiji. I dosad je njezina poljoprivreda ostvarivala najveći suficit u robnoj razmjeni sa svijetom, koji je lani iznosio 1,5 milijardu dolara.
Zorana Mihajlović, ministrica energetike izjavila je kako kako su UEA zainteresirani za ulaganje u izgradnju hidroelektrane Đerdap 3, te za izgradnju podzemnog skladišta plina.
Velika zainteresiranost UEA za ulaganje u Srbiju potekla je nakon posjete šeika Muhameda al Zajeda Beogradu, koji je „bacio oko“ na mnoge poslove u Srbiji. U samo tri mjeseca prijestolonasljednik UEA je dva puta boravio u Srbiji. Prilikom drugog posjeta proveo je 10-ak dana na skijanju na Kopaoniku i odmah je poželio kupiti jedan od hotela na toj planini.
Šeik je pokazao zainteresiranost i za revitalizaciju razorene zgrade generalštaba u vrijeme NATO bombardiranja, kojega bi preimenovao u ekskluzivni hotel.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu